Reportage: Til amerikansk fodbold-fest i San Francisco for at se på øl, pølser og data

San Francisco: Når 49'ers spiller på Levi's stadion i Santa Clara følger ledelsen ølsalget minut for minut. Amerikansk fodbold handler om øl, pølser - og så masser af data i realtid. Tag med ind bag kulisserne og se hvordan.

Artikel top billede

Der er plads til 69.900 tilskuere på Levi´s stadion. Og der var godt fyldt op søndag da 49´ers spillede mod Los Angeles Chargers. (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan kæmpe-stadion udnytter og arbejder med kundedata i realtid.
626
3:15 min
San Francisco: 49'ers fra San Francisco spillede søndag lokal tid mod Los Angeles Chargers. Men først skulle vi lige have faldskærmsudspringerne med det amerikanske flag til at lande midt på banen.

Og derefter to jagerfly fra den lokale 144th Fighther Wing fra Fresno med efterbrænderne tændt til at flyve lavt over Levi's stadium i bydelen Santa Clara, lidt syd for San Francisco.

Derefter skulle vi også lige se cheerleaderne danse og have et par reklamepauser, før bolden gives op til hvad der føles som nogle minutters spil, før der endnu engang er pause.

Det handler om data - og pølser og øl
Det et meget amerikansk på den sjove og overvældende måde, som tæller både 69.000 fans, der ankommer i store trucks og et pauseband fra den lokale militærbase i kamuflageuniformer.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College