Reportage: Til amerikansk fodbold-fest i San Francisco for at se på øl, pølser og data

San Francisco: Når 49'ers spiller på Levi's stadion i Santa Clara følger ledelsen ølsalget minut for minut. Amerikansk fodbold handler om øl, pølser - og så masser af data i realtid. Tag med ind bag kulisserne og se hvordan.

Artikel top billede

Der er plads til 69.900 tilskuere på Levi´s stadion. Og der var godt fyldt op søndag da 49´ers spillede mod Los Angeles Chargers. (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan kæmpe-stadion udnytter og arbejder med kundedata i realtid.
626
3:15 min
San Francisco: 49'ers fra San Francisco spillede søndag lokal tid mod Los Angeles Chargers. Men først skulle vi lige have faldskærmsudspringerne med det amerikanske flag til at lande midt på banen.

Og derefter to jagerfly fra den lokale 144th Fighther Wing fra Fresno med efterbrænderne tændt til at flyve lavt over Levi's stadium i bydelen Santa Clara, lidt syd for San Francisco.

Derefter skulle vi også lige se cheerleaderne danse og have et par reklamepauser, før bolden gives op til hvad der føles som nogle minutters spil, før der endnu engang er pause.

Det handler om data - og pølser og øl
Det et meget amerikansk på den sjove og overvældende måde, som tæller både 69.000 fans, der ankommer i store trucks og et pauseband fra den lokale militærbase i kamuflageuniformer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S