Elon Musk: ”Jeg har for meget arbejde på mit bord”

Elon Musk indrømmer at han står med for meget arbejde at skulle håndtere ovenpå opkøbet af Twitter.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Tech-magnaten og rigmanden Elon Musk erkender i en video-konference ved G20 topmødet i Nusa Dua, Indonesien, at han har for meget at se til.

”Jeg har for meget arbejde på mit bord, det er sikkert,” indrømmer han, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Her detaljerer han, hvordan hans hverdag går med at arbejde fra morgen til nat, syv dage om ugen, mens han ifølge eget udsagn ’arbejder på allerhøjeste gear’.

Udover at lede flere ledende teknologi-virksomheder som elbilsproducenten Tesla, hjerne-chip startupen neurallink, raketvirksomheden SpaceX og infrastrukturselskabet Boring er Elon Musk denne måned blevet et socialt medie rigere med opkøbet af Twitter.

Sidstnævnte er blevet en stor mundfuld for en selvudnævnt ’nanomanager’. . I et tweet oplyser han at selskabet taber frie millioner dollar dagligt, mens han overfor medarbejdere har indikeret at en konkurs ikke kan udelukkes.

Siden opkøbet i starten af november, har rigmanden ræset for at få omkostningerne under kontrol og indtægterne øget

Det er blandt andet sket ved at fyre halvdelen af staben og introducere et abonnement i stedet for verifikation af brugerne.

Begge træk har dog været præget af hastværk, hvorefter det lyder at fyrede medarbejdere er blevet genansat, mens misbrug af abonnementsordningen har fået Musk til at trække stikket for løsningen.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job