Elon Musk: ”Jeg har for meget arbejde på mit bord”

Elon Musk indrømmer at han står med for meget arbejde at skulle håndtere ovenpå opkøbet af Twitter.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Tech-magnaten og rigmanden Elon Musk erkender i en video-konference ved G20 topmødet i Nusa Dua, Indonesien, at han har for meget at se til.

”Jeg har for meget arbejde på mit bord, det er sikkert,” indrømmer han, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Her detaljerer han, hvordan hans hverdag går med at arbejde fra morgen til nat, syv dage om ugen, mens han ifølge eget udsagn ’arbejder på allerhøjeste gear’.

Udover at lede flere ledende teknologi-virksomheder som elbilsproducenten Tesla, hjerne-chip startupen neurallink, raketvirksomheden SpaceX og infrastrukturselskabet Boring er Elon Musk denne måned blevet et socialt medie rigere med opkøbet af Twitter.

Sidstnævnte er blevet en stor mundfuld for en selvudnævnt ’nanomanager’. . I et tweet oplyser han at selskabet taber frie millioner dollar dagligt, mens han overfor medarbejdere har indikeret at en konkurs ikke kan udelukkes.

Siden opkøbet i starten af november, har rigmanden ræset for at få omkostningerne under kontrol og indtægterne øget

Det er blandt andet sket ved at fyre halvdelen af staben og introducere et abonnement i stedet for verifikation af brugerne.

Begge træk har dog været præget af hastværk, hvorefter det lyder at fyrede medarbejdere er blevet genansat, mens misbrug af abonnementsordningen har fået Musk til at trække stikket for løsningen.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Banedanmark

Stamdatakoordinator

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect