Elon Musk: ”Jeg har for meget arbejde på mit bord”

Elon Musk indrømmer at han står med for meget arbejde at skulle håndtere ovenpå opkøbet af Twitter.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Tech-magnaten og rigmanden Elon Musk erkender i en video-konference ved G20 topmødet i Nusa Dua, Indonesien, at han har for meget at se til.

”Jeg har for meget arbejde på mit bord, det er sikkert,” indrømmer han, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Her detaljerer han, hvordan hans hverdag går med at arbejde fra morgen til nat, syv dage om ugen, mens han ifølge eget udsagn ’arbejder på allerhøjeste gear’.

Udover at lede flere ledende teknologi-virksomheder som elbilsproducenten Tesla, hjerne-chip startupen neurallink, raketvirksomheden SpaceX og infrastrukturselskabet Boring er Elon Musk denne måned blevet et socialt medie rigere med opkøbet af Twitter.

Sidstnævnte er blevet en stor mundfuld for en selvudnævnt ’nanomanager’. . I et tweet oplyser han at selskabet taber frie millioner dollar dagligt, mens han overfor medarbejdere har indikeret at en konkurs ikke kan udelukkes.

Siden opkøbet i starten af november, har rigmanden ræset for at få omkostningerne under kontrol og indtægterne øget

Det er blandt andet sket ved at fyre halvdelen af staben og introducere et abonnement i stedet for verifikation af brugerne.

Begge træk har dog været præget af hastværk, hvorefter det lyder at fyrede medarbejdere er blevet genansat, mens misbrug af abonnementsordningen har fået Musk til at trække stikket for løsningen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse