Elon Musk: ”Jeg har for meget arbejde på mit bord”

Elon Musk indrømmer at han står med for meget arbejde at skulle håndtere ovenpå opkøbet af Twitter.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Tech-magnaten og rigmanden Elon Musk erkender i en video-konference ved G20 topmødet i Nusa Dua, Indonesien, at han har for meget at se til.

”Jeg har for meget arbejde på mit bord, det er sikkert,” indrømmer han, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Her detaljerer han, hvordan hans hverdag går med at arbejde fra morgen til nat, syv dage om ugen, mens han ifølge eget udsagn ’arbejder på allerhøjeste gear’.

Udover at lede flere ledende teknologi-virksomheder som elbilsproducenten Tesla, hjerne-chip startupen neurallink, raketvirksomheden SpaceX og infrastrukturselskabet Boring er Elon Musk denne måned blevet et socialt medie rigere med opkøbet af Twitter.

Sidstnævnte er blevet en stor mundfuld for en selvudnævnt ’nanomanager’. . I et tweet oplyser han at selskabet taber frie millioner dollar dagligt, mens han overfor medarbejdere har indikeret at en konkurs ikke kan udelukkes.

Siden opkøbet i starten af november, har rigmanden ræset for at få omkostningerne under kontrol og indtægterne øget

Det er blandt andet sket ved at fyre halvdelen af staben og introducere et abonnement i stedet for verifikation af brugerne.

Begge træk har dog været præget af hastværk, hvorefter det lyder at fyrede medarbejdere er blevet genansat, mens misbrug af abonnementsordningen har fået Musk til at trække stikket for løsningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen