I 2021 købte SAP en finsk startup for en hemmelig pris. Nu lanceres resultatet - og det betyder at kan alle blive SAP-udviklere

Teknologien er allerede populær hos store danske virksomheder. Men nu lancerer SAP sin egen løsning kaldet Build. Målet er at få tusindvis af udviklere i gang på kort tid.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i hvad du kan med SAP no-code løsning kalde Build
  • Hvad det er for løsninger SAP nu slår sammen til ét produkt, som forretningen kan bruge med begrænset hjælp fra it
  • Hvorfor økosystemer og app stores er så afgørende for de store firmaer som SAP, Microsoft og Salesforce
771
4 min
Tech Ed, San Francisco: Udviklere er en mangelvare. Og især SAP-udviklere står, på trods af deres ofte høje pris, øverst på mange virksomheders ønskeliste.

Den mangel er ærgerlig for den enkelte virksomhed, men for firmaer som SAP er det mere kritisk, fordi manglen på kompetencer i sidste ende kan få kunder til at skifte platform.

Netop det er sandsynligvis en af de tungtvejende grunde til, at SAP tirsdag lancerer den såkaldte no-code platform kaldet Build på TechEd-konferencen i Las Vegas.

Computerworld har inden konferencen haft mulighed for at se systemet demonstreret ved et særligt preview for særligt inviterede medier og analytikere i San Francisco.

Her viste SAP, hvordan man ved hjælp af grafiske elementer kan skabe en række forretnings-applikationer, mobile apps eller automatiseringer.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS