I 2021 købte SAP en finsk startup for en hemmelig pris. Nu lanceres resultatet - og det betyder at kan alle blive SAP-udviklere

Teknologien er allerede populær hos store danske virksomheder. Men nu lancerer SAP sin egen løsning kaldet Build. Målet er at få tusindvis af udviklere i gang på kort tid.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i hvad du kan med SAP no-code løsning kalde Build
  • Hvad det er for løsninger SAP nu slår sammen til ét produkt, som forretningen kan bruge med begrænset hjælp fra it
  • Hvorfor økosystemer og app stores er så afgørende for de store firmaer som SAP, Microsoft og Salesforce
771
4 min
Tech Ed, San Francisco: Udviklere er en mangelvare. Og især SAP-udviklere står, på trods af deres ofte høje pris, øverst på mange virksomheders ønskeliste.

Den mangel er ærgerlig for den enkelte virksomhed, men for firmaer som SAP er det mere kritisk, fordi manglen på kompetencer i sidste ende kan få kunder til at skifte platform.

Netop det er sandsynligvis en af de tungtvejende grunde til, at SAP tirsdag lancerer den såkaldte no-code platform kaldet Build på TechEd-konferencen i Las Vegas.

Computerworld har inden konferencen haft mulighed for at se systemet demonstreret ved et særligt preview for særligt inviterede medier og analytikere i San Francisco.

Her viste SAP, hvordan man ved hjælp af grafiske elementer kan skabe en række forretnings-applikationer, mobile apps eller automatiseringer.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S