Københavns Kommune sigter efter at spare 100 årsværk væk med chatrobotter

SupWiz' administrerende direktør Stephen Alstrup leverer lette og hurtige løsninger til mange offentlige organisationer. Og selvom det kan lyde som en god nyhed, er det en dårlig nyhed for nogle: "Det er alle de konsulenthuse, der lever af at tage produkter, der ikke virker særlig godt, og forsøge at hælde dem ned i halsen på forskellige folk," mener han.

Artikel top billede

(Foto: Qëndrim Fazliu)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan kan chatrobotter muligvis være med til at skære en masse årsværk væk
  • Hvordan kan det ifølge Stephen Alstrup være dårligt nyt for nogle, at små virksomheder laver lette løsninger til virksomheder?
1.020
5:15 min
Der var virksomheder fra hele verden til stede til GovTech Summit i den hollandske by Haag tidligere på måneden.

En af disse var SupWiz, der også havde en session, hvor virksomhedens administrerende direktør Stephen Alstrup deltog sammen med Mikkel Thyboe, der er udviklingschef i Københavns Kommunes Koncern IT's Digitale Arbejdsplads.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job