Københavns Kommune sigter efter at spare 100 årsværk væk med chatrobotter

SupWiz' administrerende direktør Stephen Alstrup leverer lette og hurtige løsninger til mange offentlige organisationer. Og selvom det kan lyde som en god nyhed, er det en dårlig nyhed for nogle: "Det er alle de konsulenthuse, der lever af at tage produkter, der ikke virker særlig godt, og forsøge at hælde dem ned i halsen på forskellige folk," mener han.

Artikel top billede

(Foto: Qëndrim Fazliu)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan kan chatrobotter muligvis være med til at skære en masse årsværk væk
  • Hvordan kan det ifølge Stephen Alstrup være dårligt nyt for nogle, at små virksomheder laver lette løsninger til virksomheder?
1.020
5:15 min
Der var virksomheder fra hele verden til stede til GovTech Summit i den hollandske by Haag tidligere på måneden.

En af disse var SupWiz, der også havde en session, hvor virksomhedens administrerende direktør Stephen Alstrup deltog sammen med Mikkel Thyboe, der er udviklingschef i Københavns Kommunes Koncern IT's Digitale Arbejdsplads.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS