Apple vil have sine processorer fremstillet i USA – muligvis også Europa

Tim Cook detaljerer planerne for, hvor han i fremtiden vil hente chips til selskabets enheder.

Artikel top billede

Klodens største tech-virksomhed indleder et markant skifte fra sin asiatiske underleverandører, ved at flytte dele af den afgørende chip-produktion til USA og endda Europa.

Fremover vil Apple til at købe chips fra en kommende fabrik i delstaten Arizona i USA, skulle Apples topchef have bekræftet overfor lokale medarbejdere i Tyskland, skriver Bloomberg.

Mulighederne for chip-fremstilling i Europa blev også luftet ved mødet.

Chipsene bliver fremstillet af samme primære chip-underleverandør som hidtil for Apple, den taiwanske virksomhed TSMC, som i dag er klodens største chip-producent.

TSMC indledte sidste år konstruktionen af en chip-fabrik i Arizona, som ifølge planerne vil stå klar i 2024.

Her vil selskabet fremstille chips med den avancerede 5nm print-teknologi.

Tidligere på måneden oplyste det taiwanske selskab, at man også vil opføre en ny bygning i nærheden, som på sigt kunne fungere som en ekstra chip-fabrik.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job