Apple vil have sine processorer fremstillet i USA – muligvis også Europa

Tim Cook detaljerer planerne for, hvor han i fremtiden vil hente chips til selskabets enheder.

Artikel top billede

Klodens største tech-virksomhed indleder et markant skifte fra sin asiatiske underleverandører, ved at flytte dele af den afgørende chip-produktion til USA og endda Europa.

Fremover vil Apple til at købe chips fra en kommende fabrik i delstaten Arizona i USA, skulle Apples topchef have bekræftet overfor lokale medarbejdere i Tyskland, skriver Bloomberg.

Mulighederne for chip-fremstilling i Europa blev også luftet ved mødet.

Chipsene bliver fremstillet af samme primære chip-underleverandør som hidtil for Apple, den taiwanske virksomhed TSMC, som i dag er klodens største chip-producent.

TSMC indledte sidste år konstruktionen af en chip-fabrik i Arizona, som ifølge planerne vil stå klar i 2024.

Her vil selskabet fremstille chips med den avancerede 5nm print-teknologi.

Tidligere på måneden oplyste det taiwanske selskab, at man også vil opføre en ny bygning i nærheden, som på sigt kunne fungere som en ekstra chip-fabrik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S