Maersk-selskab ramt af ransomware-angreb: Store datamængder svæver på det mørke web

Maerks datterselskab APMT har fået lænset store datamængder.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Mærsk)

Shipping og logistik-giganten Maersk er blevet ramt af ransomware-angreb.

Det er Maersks datterselskab, APMT, som blandt andet opererer i Aarhus Havn, som er berørt af angrebet.

Det bekræfter selskabet over for Version2.

Terminalselskabet APMT præciserer overfor mediet, at der er tale om et isoleret angreb, som formodes at have ramt selskabets Puerot Quetzal-havn i Guatemala. Det har ikke påvirket selskabets danske forretning.

”Vi kan bekræfte, at vi har været udsat for et angreb, men kan ikke sige mere lige nu. Der er tale om et isoleret angreb, der ikke har påvirket vores forretning i Danmark,” lyder det fra en talsperson fra selskabet, som samtidig bekræfter, at store datamængder er blevet kompromitteret og nu befinder sig i det såkaldte ’dark web’ – en betegnelse for et parallelt internet, hvor sider ikke indekseres.

Maersk-koncernen har tidligere været udsat for hacker-angreb, heriblandt da det særdeles effektive Petya-malware i 2017 lammede selskabet i flere døgn, da det inficerede 49.000 pc'er og 80 procent af A.P. Møller-Mærsks i alt 2.500 applikationer.

Det kostede selskabet op imod to milliarder kroner i driftsforstyrrelser.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S