Maersk-selskab ramt af ransomware-angreb: Store datamængder svæver på det mørke web

Maerks datterselskab APMT har fået lænset store datamængder.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Mærsk)

Shipping og logistik-giganten Maersk er blevet ramt af ransomware-angreb.

Det er Maersks datterselskab, APMT, som blandt andet opererer i Aarhus Havn, som er berørt af angrebet.

Det bekræfter selskabet over for Version2.

Terminalselskabet APMT præciserer overfor mediet, at der er tale om et isoleret angreb, som formodes at have ramt selskabets Puerot Quetzal-havn i Guatemala. Det har ikke påvirket selskabets danske forretning.

”Vi kan bekræfte, at vi har været udsat for et angreb, men kan ikke sige mere lige nu. Der er tale om et isoleret angreb, der ikke har påvirket vores forretning i Danmark,” lyder det fra en talsperson fra selskabet, som samtidig bekræfter, at store datamængder er blevet kompromitteret og nu befinder sig i det såkaldte ’dark web’ – en betegnelse for et parallelt internet, hvor sider ikke indekseres.

Maersk-koncernen har tidligere været udsat for hacker-angreb, heriblandt da det særdeles effektive Petya-malware i 2017 lammede selskabet i flere døgn, da det inficerede 49.000 pc'er og 80 procent af A.P. Møller-Mærsks i alt 2.500 applikationer.

Det kostede selskabet op imod to milliarder kroner i driftsforstyrrelser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S