Maersk-selskab ramt af ransomware-angreb: Store datamængder svæver på det mørke web

Maerks datterselskab APMT har fået lænset store datamængder.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Mærsk)

Shipping og logistik-giganten Maersk er blevet ramt af ransomware-angreb.

Det er Maersks datterselskab, APMT, som blandt andet opererer i Aarhus Havn, som er berørt af angrebet.

Det bekræfter selskabet over for Version2.

Terminalselskabet APMT præciserer overfor mediet, at der er tale om et isoleret angreb, som formodes at have ramt selskabets Puerot Quetzal-havn i Guatemala. Det har ikke påvirket selskabets danske forretning.

”Vi kan bekræfte, at vi har været udsat for et angreb, men kan ikke sige mere lige nu. Der er tale om et isoleret angreb, der ikke har påvirket vores forretning i Danmark,” lyder det fra en talsperson fra selskabet, som samtidig bekræfter, at store datamængder er blevet kompromitteret og nu befinder sig i det såkaldte ’dark web’ – en betegnelse for et parallelt internet, hvor sider ikke indekseres.

Maersk-koncernen har tidligere været udsat for hacker-angreb, heriblandt da det særdeles effektive Petya-malware i 2017 lammede selskabet i flere døgn, da det inficerede 49.000 pc'er og 80 procent af A.P. Møller-Mærsks i alt 2.500 applikationer.

Det kostede selskabet op imod to milliarder kroner i driftsforstyrrelser.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S