I dyb krise: It-giganten Atos vil sælge stor del af sin europæiske forretning - skal finansiere redningsplan til milliarder af kroner

Franske Atos gør klar til at sælge en del af sin store europæiske milliardforretning fra. Det skal få kontanter ned i en presset kasse, som skal finansiere en skæbnesvanger redningsplan.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor vil Atos sælge del af sin europæiske forretning
  • Læs mere om Atos' problemer og redningsplan
503
2:45 min
En af de helt store europæiske it-spillere Atos, der har befundet sig i stiv kuling de seneste år, er i afsluttende forhandlinger om et frasalg af sin forretning i Italien.

Det er omkring to procent af Atos samlede omsætning i 2021, som Atos vil afhænde til nye ejere som led i en stor redningsplan, der skal få selskabet på ret kurs igen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job