I dyb krise: It-giganten Atos vil sælge stor del af sin europæiske forretning - skal finansiere redningsplan til milliarder af kroner

Franske Atos gør klar til at sælge en del af sin store europæiske milliardforretning fra. Det skal få kontanter ned i en presset kasse, som skal finansiere en skæbnesvanger redningsplan.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor vil Atos sælge del af sin europæiske forretning
  • Læs mere om Atos' problemer og redningsplan
503
2:45 min
En af de helt store europæiske it-spillere Atos, der har befundet sig i stiv kuling de seneste år, er i afsluttende forhandlinger om et frasalg af sin forretning i Italien.

Det er omkring to procent af Atos samlede omsætning i 2021, som Atos vil afhænde til nye ejere som led i en stor redningsplan, der skal få selskabet på ret kurs igen.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse