Kriseramte Atos på kanten af total-opsplitning: Gør klar til kæmpe redningsmanøvre lig med IBM og NNIT

Et af de største it-selskaber på europæisk jord er havnet i en dyb krise. Adskillige milliarder af selskabets markedsværdi er de senere år forduftet, mens Atos har kæmpet med at tjene penge i den gamle infrastruktur-forretning.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek seneste nyt om Atos' store planer om at splitte selskabet i to
  • Hvornår vi kan forvente at opsplitningen vil blive effektueret
  • Overblik over den store krise, Atos er endt i
666
3:30 min
En af de største it-giganter på det europæiske kontinent Atos befinder sig i en dyb krise.

Med en redningsplan til flere milliarder kroner, vil Atos nu forsøge at vende de seneste års nedtur. Ledelsen vil skære forretningen bestående af over 100.000 ansatte og en omsætning på over 80 milliarder kroner over i to dele.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS