Amazon-ejede Wickr lukker sin krypterede beskedtjeneste

Wickr stopper med at registrere nye brugere 31. december 2022 og lukker tjenesten helt ned et år senere.

Artikel top billede

Den krypterede beskedtjeneste Wickr annoncerer, at den lukker sin gratis krypterede besked-app Wickr Me ved udgangen af næste år.

Det rapporterer tech-mediet TechCrunch.

Wickr, der blev grundlagt i 2011 og var en af de første krypterede beskedtjenester, blev i 2021 opkøbt af Amazon Web Services (AWS).

”Efter nøje overvejelse vil vi koncentrere Wickrs fokus på at sikre vores forretnings- og offentlige kunders data og kommunikation med AWS Wickr og Wickr Enterprise, og vi har besluttet at stoppe vores forbrugerprodukt Wickr Me,” lyder det i den officielle udmelding fra AWS.

Men nu skal Wickr Me altså lukkes helt. Der vil dog være en udfasningsperiode,
lyder det i meldingen.

Nye brugere vil have mulighed til at registrere sig indtil 31. december
2022, mens app’en endegyldigt lægges i graven et år efter – 31. december 2023.

Wickr oplyser, at virksomhedens produkter til myndigheder og virksomheder vil fortsat eksistere og fungere som hidtil.

Wickr Me var populært blandt journalister og whistleblowere, da det sikrede en end-to-end kryptering af beskederne. Tjenesten blev dog også med tiden kendt for at blive benyttet af mindre lovlydige borgere.

Lukningen af app’en kommer i kølvandet på kritik af Amazon, fordi beskedtjenesten også er blevet brugt til blandt andet narkohandler og deling af børneporno, melder TechCrunch.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job