Amazon-ejede Wickr lukker sin krypterede beskedtjeneste

Wickr stopper med at registrere nye brugere 31. december 2022 og lukker tjenesten helt ned et år senere.

Artikel top billede

Den krypterede beskedtjeneste Wickr annoncerer, at den lukker sin gratis krypterede besked-app Wickr Me ved udgangen af næste år.

Det rapporterer tech-mediet TechCrunch.

Wickr, der blev grundlagt i 2011 og var en af de første krypterede beskedtjenester, blev i 2021 opkøbt af Amazon Web Services (AWS).

”Efter nøje overvejelse vil vi koncentrere Wickrs fokus på at sikre vores forretnings- og offentlige kunders data og kommunikation med AWS Wickr og Wickr Enterprise, og vi har besluttet at stoppe vores forbrugerprodukt Wickr Me,” lyder det i den officielle udmelding fra AWS.

Men nu skal Wickr Me altså lukkes helt. Der vil dog være en udfasningsperiode,
lyder det i meldingen.

Nye brugere vil have mulighed til at registrere sig indtil 31. december
2022, mens app’en endegyldigt lægges i graven et år efter – 31. december 2023.

Wickr oplyser, at virksomhedens produkter til myndigheder og virksomheder vil fortsat eksistere og fungere som hidtil.

Wickr Me var populært blandt journalister og whistleblowere, da det sikrede en end-to-end kryptering af beskederne. Tjenesten blev dog også med tiden kendt for at blive benyttet af mindre lovlydige borgere.

Lukningen af app’en kommer i kølvandet på kritik af Amazon, fordi beskedtjenesten også er blevet brugt til blandt andet narkohandler og deling af børneporno, melder TechCrunch.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice