Super-investor klar med råd til danske virksomheder: Sådan ruster I jer til nedturen

Vi står foran en nedtur, hvor det bliver sværere for tech-virksomheder at få adgang til venturekapital, lyder det fra den amerikanske super-investor Tim Draper. I et interview med Computerworld opfordrer han til øget fokus på bundlinjen og advarer om, at fyringsrunder kan blive en nødvendighed.

Artikel top billede

(Foto: Tech BBQ)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i hvordan Tim Draper råder tech-virksomheder til at håndtere en kommende krise
  • Bliv klogere på, hvilke tiltag han anbefaler
  • Få indbik i Tim Drapers investeringer
823
4:15 min
Nogle cykelryttere befinder sig bedst på flad vej i lunt og tørt vejr. Andre trives under svære vilkår. På de stejle stigninger i regn og blæst.

Hvis den amerikanske investor Tim Draper var cykelrytter, ville han tilhøre den sidste kategori.

For i disse tider, hvor renten og og inflation stiger med en kraft, som minder om stigningsprocent på Alpe D’Huez, og den samlede tech-branche forbereder sig på, at vinteren kommer og markederne fryser til, så er Tim Draper i sit es.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo