Super-investor klar med råd til danske virksomheder: Sådan ruster I jer til nedturen

Vi står foran en nedtur, hvor det bliver sværere for tech-virksomheder at få adgang til venturekapital, lyder det fra den amerikanske super-investor Tim Draper. I et interview med Computerworld opfordrer han til øget fokus på bundlinjen og advarer om, at fyringsrunder kan blive en nødvendighed.

Artikel top billede

(Foto: Tech BBQ)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i hvordan Tim Draper råder tech-virksomheder til at håndtere en kommende krise
  • Bliv klogere på, hvilke tiltag han anbefaler
  • Få indbik i Tim Drapers investeringer
823
4:15 min
Nogle cykelryttere befinder sig bedst på flad vej i lunt og tørt vejr. Andre trives under svære vilkår. På de stejle stigninger i regn og blæst.

Hvis den amerikanske investor Tim Draper var cykelrytter, ville han tilhøre den sidste kategori.

For i disse tider, hvor renten og og inflation stiger med en kraft, som minder om stigningsprocent på Alpe D’Huez, og den samlede tech-branche forbereder sig på, at vinteren kommer og markederne fryser til, så er Tim Draper i sit es.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S