Cloud-virksomhed får 1,5 milliarder kroner i lån fra EU-bank for at ekspandere i Europa

Lånet skal være med til at finansiere cloud-virksomhedens ekspansion, der blandt andet skal resultere i 10 nye europæiske datacentre.

Artikel top billede

Den Europæiske Investeringsbank (EIB) giver et lån på 200 millioner euro, hvilket svarer til 1,48 milliarder kroner, til den franske software-udbyder OVHcloud.

Det sker for at hjælpe virksomheden med at ekspandere i Europa.

Det fremgår af en fælles erklæring fredag.

Lånet skal støtte OVHclouds planer om at øge virksomhedens internationale udvikling, der blandt andet omfatter åbningen af 15 nye datacentre, hvoraf 10 af dem vil være placeret i Europa.

Det skal ske inden udgangen af 2024.

Det er første gang, EIB yder sådan et lån til et maksimalt beløb til en ren cloud-markedsaktør.

I den fælles erklæring lyder det dog, at det er i tråd med EU’s strategi for at styrke kontinentets autonomi inden for nye teknologier.

OVHcloud er en fransk cloud-udbyder, der driver over 450.000 servere inden for 33 datacentre på tværs af fire kontinenter for at nå 1,6 millioner kunder i over 140 lande.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network