Cloud-virksomhed får 1,5 milliarder kroner i lån fra EU-bank for at ekspandere i Europa

Lånet skal være med til at finansiere cloud-virksomhedens ekspansion, der blandt andet skal resultere i 10 nye europæiske datacentre.

Artikel top billede

Den Europæiske Investeringsbank (EIB) giver et lån på 200 millioner euro, hvilket svarer til 1,48 milliarder kroner, til den franske software-udbyder OVHcloud.

Det sker for at hjælpe virksomheden med at ekspandere i Europa.

Det fremgår af en fælles erklæring fredag.

Lånet skal støtte OVHclouds planer om at øge virksomhedens internationale udvikling, der blandt andet omfatter åbningen af 15 nye datacentre, hvoraf 10 af dem vil være placeret i Europa.

Det skal ske inden udgangen af 2024.

Det er første gang, EIB yder sådan et lån til et maksimalt beløb til en ren cloud-markedsaktør.

I den fælles erklæring lyder det dog, at det er i tråd med EU’s strategi for at styrke kontinentets autonomi inden for nye teknologier.

OVHcloud er en fransk cloud-udbyder, der driver over 450.000 servere inden for 33 datacentre på tværs af fire kontinenter for at nå 1,6 millioner kunder i over 140 lande.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect