Slut med at slette covid-disinformation fra Twitter

Det er slut med at jage og slette eller markere covid-19-relateret disinformation på Twitter-platformen efter Elon Musk fik nøglerne til det sociale medie.

Artikel top billede

Twitter er allerede stoppet med at håndhæve den informationspolitik, der indtilvidere har været på det sociale meide om covid19-vildledende indhold.

Det betyder, at Twitter ikke længere markerer eller fjerner indhold, der er vildlendende i forhold til corona. Denne jagt på dis- eller misinformation ophørte 23. november.

Det skriver det amerikanske medie CNBC sammen med en række andre medier.

Twitters nye administrerende direktør Elon Musk har gennem hele pandemien været en højtråbende kritiker af, hvordan sundhedsembedsmænd reagerede på coronavirus-pandemien.

I første kvartal af 2020 udtalte Musk, at karantæneregler "tvangsfængslede folk i deres hjem mod alle deres forfatningsmæssige rettigheder."

Han sagde også på "The Joe Rogan Experience" podcast i 2020, at dødeligheden af ​​covid-19 var meget lavere end sundhedsembedsmænd anslog på det tidspunkt.

Musk har forpligtet sig til ytringsfrihed på Twitter, hvilket måske delvist kan forklare, hvorfor ændringen blev vedtaget. Men onlinesikkerhedseksperter har hævdet, at hans tilgang har ført til en stigning i hadefulde ytringer, chikane og misinformation på platformen.

Hos nyhedsmediet Reuters har man talt med Twitters tidligere chef for tillid og sikkerhed, Yoel Roth.

Roth sagde tirsdag, at selskabet på sociale medier ikke var mere sikkert under den nye ejer Elon Musk, og advarede i sit første interview siden sin opsigelse i denne måned, at virksomheden ikke længere havde nok personale til sikkerhedsarbejde.

Roth havde tweetet efter Musks overtagelse, at Twitter-sikkerheden med nogle foranstaltninger var blevet forbedret under milliardærens ejerskab.

Adspurgt i et interview på Knight Foundation-konferencen tirsdag, om han stadig havde det sådan, sagde Roth kort: "Nej."

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job