Slut med at slette covid-disinformation fra Twitter

Det er slut med at jage og slette eller markere covid-19-relateret disinformation på Twitter-platformen efter Elon Musk fik nøglerne til det sociale medie.

Artikel top billede

Twitter er allerede stoppet med at håndhæve den informationspolitik, der indtilvidere har været på det sociale meide om covid19-vildledende indhold.

Det betyder, at Twitter ikke længere markerer eller fjerner indhold, der er vildlendende i forhold til corona. Denne jagt på dis- eller misinformation ophørte 23. november.

Det skriver det amerikanske medie CNBC sammen med en række andre medier.

Twitters nye administrerende direktør Elon Musk har gennem hele pandemien været en højtråbende kritiker af, hvordan sundhedsembedsmænd reagerede på coronavirus-pandemien.

I første kvartal af 2020 udtalte Musk, at karantæneregler "tvangsfængslede folk i deres hjem mod alle deres forfatningsmæssige rettigheder."

Han sagde også på "The Joe Rogan Experience" podcast i 2020, at dødeligheden af ​​covid-19 var meget lavere end sundhedsembedsmænd anslog på det tidspunkt.

Musk har forpligtet sig til ytringsfrihed på Twitter, hvilket måske delvist kan forklare, hvorfor ændringen blev vedtaget. Men onlinesikkerhedseksperter har hævdet, at hans tilgang har ført til en stigning i hadefulde ytringer, chikane og misinformation på platformen.

Hos nyhedsmediet Reuters har man talt med Twitters tidligere chef for tillid og sikkerhed, Yoel Roth.

Roth sagde tirsdag, at selskabet på sociale medier ikke var mere sikkert under den nye ejer Elon Musk, og advarede i sit første interview siden sin opsigelse i denne måned, at virksomheden ikke længere havde nok personale til sikkerhedsarbejde.

Roth havde tweetet efter Musks overtagelse, at Twitter-sikkerheden med nogle foranstaltninger var blevet forbedret under milliardærens ejerskab.

Adspurgt i et interview på Knight Foundation-konferencen tirsdag, om han stadig havde det sådan, sagde Roth kort: "Nej."

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos