Huaweis danske forretning eroderer – Ericsson stormer frem

Årets it-komet 2022: Efterdønningerne af USA’s sanktioner mod Huawei fortsætter med at gøre ondt hos den kinesiske it-gigant. Den danske omsætning fortsætter med at styrte mod afgrunden. På bare fire år er driften gået ned med 82 procent. Alt imens er Ericsson vokset eksplosivt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvor meget Huaweis danske forretning er faldet i de seneste år
  • Se Ericssons store fremgang på det danske marked
591
3 min
Under USA’s tidligere præsident, Donald Trump, indførte USA en række sanktioner mod Huawei for mistanke om spionage og for at være den kinesiske regerings forlængede arm – en beskyldning, som Huawei konsekvent har afvist.

Men senere fulgte udelukkelse og sanktioner i en stor del af de vestlige lande, hvor Huawei blandt andet røg på porten i forhold til at udrulle 5G-netværk.

Herhjemme har det haft katastrofale konsekvenser for den kinesiske it-gigant, hvor forretningen er skumpet mere og mere. Det står nu så galt til, at Huawei ender som nummer sjok i Computerworlds it-kometundersøgelse.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos