Huaweis danske forretning eroderer – Ericsson stormer frem

Årets it-komet 2022: Efterdønningerne af USA’s sanktioner mod Huawei fortsætter med at gøre ondt hos den kinesiske it-gigant. Den danske omsætning fortsætter med at styrte mod afgrunden. På bare fire år er driften gået ned med 82 procent. Alt imens er Ericsson vokset eksplosivt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvor meget Huaweis danske forretning er faldet i de seneste år
  • Se Ericssons store fremgang på det danske marked
591
3 min
Under USA’s tidligere præsident, Donald Trump, indførte USA en række sanktioner mod Huawei for mistanke om spionage og for at være den kinesiske regerings forlængede arm – en beskyldning, som Huawei konsekvent har afvist.

Men senere fulgte udelukkelse og sanktioner i en stor del af de vestlige lande, hvor Huawei blandt andet røg på porten i forhold til at udrulle 5G-netværk.

Herhjemme har det haft katastrofale konsekvenser for den kinesiske it-gigant, hvor forretningen er skumpet mere og mere. Det står nu så galt til, at Huawei ender som nummer sjok i Computerworlds it-kometundersøgelse.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S