Huaweis danske forretning eroderer – Ericsson stormer frem

Årets it-komet 2022: Efterdønningerne af USA’s sanktioner mod Huawei fortsætter med at gøre ondt hos den kinesiske it-gigant. Den danske omsætning fortsætter med at styrte mod afgrunden. På bare fire år er driften gået ned med 82 procent. Alt imens er Ericsson vokset eksplosivt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvor meget Huaweis danske forretning er faldet i de seneste år
  • Se Ericssons store fremgang på det danske marked
591
3 min
Under USA’s tidligere præsident, Donald Trump, indførte USA en række sanktioner mod Huawei for mistanke om spionage og for at være den kinesiske regerings forlængede arm – en beskyldning, som Huawei konsekvent har afvist.

Men senere fulgte udelukkelse og sanktioner i en stor del af de vestlige lande, hvor Huawei blandt andet røg på porten i forhold til at udrulle 5G-netværk.

Herhjemme har det haft katastrofale konsekvenser for den kinesiske it-gigant, hvor forretningen er skumpet mere og mere. Det står nu så galt til, at Huawei ender som nummer sjok i Computerworlds it-kometundersøgelse.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job