Snyd hjælper e-mærket på vej

Når spektakulære sager om snyd på internettet behandles i medierne, mærker E-handelsfonden det som øget interesse for e-mærket. Mærket skal fungere som et kvalitetsstempel for e-handelsbutikker, og fonden forventer en fordobling af e-mærkede internetbutikker til næste år.

E-handelsfonden betegner 2004 som et jubelår på trods af, at stadig kun en brøkdel af de danske internetbutikker kan bryste sig med e-mærket.

Baggrunden er, at E-handelsfonden hver sommer foretager en undersøgelse af forbrugernes kendskab til e-mærket, der skal fungere som et kvalitetstempel for en e-handelsbutik.

Undersøgelsen fra 2004 viste, at ni ud af 10 forbrugere er positive over for ideen bag e-mærket, og at tre ud af fem forbrugere, som handler på nettet, kender til e-mærket.

2.500 til 3.000 butikker

Ifølge PBS findes der 2.500 til 3.000 danske internetbutikker, hvoraf 225 i dag har e-mærket.

? Det er måske stadig ikke så mange internetbutikker, der har e-mærket, men til gengæld er det nogle meget velbesøgte sites, siger, Hans Henrik Højberg Heming, E-handelsfondens formand.

Internetbutikker skal opfylde visse krav for at få ret til at benytte e-mærket. Disse krav omhandler blandet andet betalingssikkerhed, forretningsbetingelser, fortrydelsesret samt korrekt registrering og anvendelse af personoplysninger.

? Vi forventer klart en fortsat stor tilstrømning og tror på, at antallet af e-mærkede internetbutikker bliver fordoblet til 450 til næste år, siger Hans Henrik Højberg Heming.

Snyd hjælper

Spektakulære snydere er de bedste hjælpere for e-mærket. Da DR's Kontanten på et tidspunkt tog fat på de mange snydere blandt internetbutikkerne, mærkede E-handelsfonden det straks.

? Vi mærker en øget interesse, hver gang nogle gode snyde-sager kommer for dagens lys. Mange mennesker synes, der skal være orden i den måde internethandel foregår på, og det er godt for os, siger Hans Henrik Højberg Hemin.

Oprindelig blev e-mærket hjulpet på vej af en pose penge på to en halv million kroner. De penge er der stadig en del tilbage af, og E-handelsfonden har netop søgt om at få forlænget den periode, hvor den kan bruge pengene.

E-mærket er blevet til på foranledning af E-handelsfonden, der er stiftet af Forbrugerrådet, Dansk Handel og Service, Finansrådet, HTS, Dansk Industri, HK, ITEK, Dansk-IT, ITK, IT-Brancheforeningen og Foreningen for Dansk Internethandel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S