Venturemarkedet fortsætter optur

Med to børsnoteringer på børsen i Oslo og flere solgte porteføljeselskaber bekræfter ventureselskabet Northzone Ventures, at markedet for risikovillig kapital og it-branchen i det hele taget går mod lysere tider.

To vellykkede noteringer på børsen i Oslo og salget af et par porteføljeselskaber får ventureselskabet Northzone Ventures til at føle sig sikker på, at opsvinget har bidt sig fast.

? Det underliggende drive er, at ikke bare den lokale økonomi går bedre, men at der tydeligvis er mere gang i hjulene over en bred front, siger Arve Andreasen, partner, Northzone Ventures.

Optimismen begrunder han i to vellykkede exits, hvor Northzone har fået noteret to virksomheder på børsen i Oslo. Dels Nextgen Tel (bredbåndsadgang), der næsten har fordoblet aktiekursen siden introduktionen for knap et år siden, dels Mamut (CRM-leverandør), der også har oplevet pæn vækst i aktiekursen.

Ny milliardfond

Et andet tegn på, at den risikovillige kapital sidder løsere er, at Ventureselskabet Nordic Venture Partners (NVP) planlægger at have en ny fond på plads inden jul.

Ifølge Børsen råder den nye fond over mellem 750 millioner kroner og en milliard kroner, som skal investeres i forholdsvis nystartede virksomheder, der arbejder med internet, infrastruktur, software og teknologi til telekom-operatører.

? Det er klart, at der sker mange ting, som gør det nemmere at realisere vores porteføljevirksomheder. Vi oplever eksempelvis en mere solid efterspørgsel efter de produkter, som porteføljeselskaberne tilbyder, siger Arve Andreasen.

Han oplever også "markante vækstrater inden for teknologier som bredbånd og mobiltelefoni".

Tendens mod konvergens

? I det hele taget er der en klar konvergens-tendens i it-markedet eksempelvis inden for media, voice og datransmission, hvor produkter og teknologier konvergerer på digitale formater, siger Arve Andreasen.

Venturevirksomheden IVS slog de lyse toner an allerede i oktober.

? Når værdien af porteføljeselskaberne stiger, så stiger værdien også af venturevirksomhederne, og det er min klare opfattelse, at sådan er udviklingen i øjeblikket, sagde Mogens Nielsen, der er administrerende direktør for Speednames, dengang.

Speednames er et af porteføljeselskaberne hos IVS.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics