Siemens får gigant-aftale med Forsvaret

Siemens har som dark horse i feltet af bydere vundet kampen om kontrakten på Forsvarets it-drift, der med værdi på anslået flere hundrede millioner kroner er en af de største offentlige driftskontrakter. CSC og IBM må se sig slået på målstregen af det tyske industrikonglomerat.

Siemens har vundet en historisk stor kontrakt med det offentlige, da driften af Forsvarets management- og ressourcestyringssystem, Demars, er gået til den tyske virksomheds danske it-selskab.

- De kriterier, der lå til grund for valget af Siemens som udbudsvinder, var vurdering af kvaliteten af den tilbudte løsning, leveringssikkerheden, de tilbudte priser og vilkår for personale som virksomhedsoverdrages eller udlånes, ræsonnnerer Forsvaret i en meddelelse.

Fire år
Kontrakten strækker sig over fire år og er blevet vurderet til at have en værdi på mellem 150 og 200 millioner kroner om året, hvis hele driften blev outsourcet. Det er dog ikke blevet tilfældet.

Driften af de koncernfælles it-systemer til 15.000 pc'er vil Forsvaret nemlig selv stå for i fremtiden.

Kontrakten blev vundet i konkurrence med IBM og favoritten CSC, der måtte se sig overvundet af Siemens, der har været vurderet som outsider i spillet om Forsvars-kontrakten.

KMD, NNIT og Hewlett-Packard trak sig ud af kampen allerede i efteråret 2004.

Demars skal bruges til økonomistyring, materielforvaltning og administration af de omkring 30.000 ansatte i Forsvaret. Siemens overtager driften af Demars fra IBM, der hidtil har drevet systemet.

Der var to hovedopgaver i udbuddet. Den ene var de opgaver, der berører Demars. Den anden del af opgaven bestod i drift af de øvrige it-systemer, som var med i udbuddet. Det var den såkaldte koncernfælles it-infrastruktur, som blandt andet omfatter Forsvarets interne it-netværk (FIIN), lokalnet og 15.000 pc'er.

- Her var vurderingen, at tilbuddene på denne del af opgaven ikke var økonomisk attraktive. Derfor varetager Forsvaret selv denne opgave fremover, lyder forklaringen fra Forsvaret.

Forsvaret vil dog en gang om året få vurderet, hvorvidt det kan betale sig at driften af de koncernfælles it-systemer foretages i egne rækker eller om denne del af driften igen skal i udbud.

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec