Nyt Groupcare skal udvikles i Bangladesh

Den danske it-virksomhed Groupcare indgår joint venture med Datasoft i Bangladesh om udvikling af ny software. Projektet giver arbejde til 10 nye udviklere og ventes at koste Groupcare 4,5 millioner kroner. Målet er en relancering af Groupcare om et år.

Til februar 2005 skifter to af Groupcares medarbejdere arbejdsadressen i centrum af København ud med Dhaka i Bangladesh.

Her skal de to medarbejdere uddanne 10 systemudviklere i firmaet Datasoft i udvikling af Groupcares software og bygge bro mellem Groupcares danske udviklingsafdeling og firmaet i Bangladesh.

? Det nye joint venture medfører en tredobling af Groupcares udviklingsressourcer, og det betyder, at et større projekt med at omkode Groupcares softwareplatform til Microsoft.net teknologi kan klares langt hurtigere. Derfor regner vi med allerede om 12 måneder at være klar til at lancere en helt ny version af Groupcare, siger Esben Elmøe, administrerende direktør i Groupcare.

Ikke noget spareprojekt

Elmøe understreger, at der ikke er tale om et spareprojekt, selv om arbejdskraften er langt billigere i Bangladesh.

? Vi ansætter samtidig flere folk i Danmark og sparer som sådan ikke noget. Du kan sige, at den billigere arbejdskraft i Bangladesh betyder, at vi får flere hænder. Alt i alt forventer jeg at kunne speede udviklingsprocessen op, så vi hurtigere får ny software, der kan komme hurtigere på markedet og blive solgt til flere, så vi kan tjene flere penge, siger Esben Elmøe.

Groupcare investerer 4,5 millioner kroner i projektet, der giver virksomheden 10 ekstra udviklere at trække på.

Samarbejde med Dansk Industri

At Groupcare har valgt at starte i Bangladesh skyldes et samarbejde med Dansk Industri og Danidas Private Sector Development programme, som rådgiver danske virksomheder i at starte Joint Venture i udlandet.

Hos disse samarbejdspartnere havde man gode erfaringer med it-firmaerne i Bangladesh.

Inden Datasoft blev hyret, gik der nogle måneder, hvor 20 it-virksomheder blev bedt om at gennemføre et testprojekt.

? Ud af de 20 valgte vi tre virksomheder, som vi gik videre med i et intensivt forløb, hvor de tre i en tre måneders periode udviklede et stykke software på baggrund af vores specifikationer, og vi endte så med at vælge Datasoft, forklarer Esben Elmøe.

Groupcare bliver dermed endnu et eksempel på en overordnet tendens i it-branchen, hvor flere og flere udviklingsopgaver løses i Østeuropa, Rusland eller Indien.

Blandt Groupcares kunder findes: Dansk Industri, IT- & Telestyrelsen, Dansk Magisterforening, Kræftens Bekæmpelse, FOSS, Novo Nordisk, Fredericia Kommune, Brødrene Hartmann og Storstrøms Amt.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S