Nyt Groupcare skal udvikles i Bangladesh

Den danske it-virksomhed Groupcare indgår joint venture med Datasoft i Bangladesh om udvikling af ny software. Projektet giver arbejde til 10 nye udviklere og ventes at koste Groupcare 4,5 millioner kroner. Målet er en relancering af Groupcare om et år.

Til februar 2005 skifter to af Groupcares medarbejdere arbejdsadressen i centrum af København ud med Dhaka i Bangladesh.

Her skal de to medarbejdere uddanne 10 systemudviklere i firmaet Datasoft i udvikling af Groupcares software og bygge bro mellem Groupcares danske udviklingsafdeling og firmaet i Bangladesh.

? Det nye joint venture medfører en tredobling af Groupcares udviklingsressourcer, og det betyder, at et større projekt med at omkode Groupcares softwareplatform til Microsoft.net teknologi kan klares langt hurtigere. Derfor regner vi med allerede om 12 måneder at være klar til at lancere en helt ny version af Groupcare, siger Esben Elmøe, administrerende direktør i Groupcare.

Ikke noget spareprojekt

Elmøe understreger, at der ikke er tale om et spareprojekt, selv om arbejdskraften er langt billigere i Bangladesh.

? Vi ansætter samtidig flere folk i Danmark og sparer som sådan ikke noget. Du kan sige, at den billigere arbejdskraft i Bangladesh betyder, at vi får flere hænder. Alt i alt forventer jeg at kunne speede udviklingsprocessen op, så vi hurtigere får ny software, der kan komme hurtigere på markedet og blive solgt til flere, så vi kan tjene flere penge, siger Esben Elmøe.

Groupcare investerer 4,5 millioner kroner i projektet, der giver virksomheden 10 ekstra udviklere at trække på.

Samarbejde med Dansk Industri

At Groupcare har valgt at starte i Bangladesh skyldes et samarbejde med Dansk Industri og Danidas Private Sector Development programme, som rådgiver danske virksomheder i at starte Joint Venture i udlandet.

Hos disse samarbejdspartnere havde man gode erfaringer med it-firmaerne i Bangladesh.

Inden Datasoft blev hyret, gik der nogle måneder, hvor 20 it-virksomheder blev bedt om at gennemføre et testprojekt.

? Ud af de 20 valgte vi tre virksomheder, som vi gik videre med i et intensivt forløb, hvor de tre i en tre måneders periode udviklede et stykke software på baggrund af vores specifikationer, og vi endte så med at vælge Datasoft, forklarer Esben Elmøe.

Groupcare bliver dermed endnu et eksempel på en overordnet tendens i it-branchen, hvor flere og flere udviklingsopgaver løses i Østeuropa, Rusland eller Indien.

Blandt Groupcares kunder findes: Dansk Industri, IT- & Telestyrelsen, Dansk Magisterforening, Kræftens Bekæmpelse, FOSS, Novo Nordisk, Fredericia Kommune, Brødrene Hartmann og Storstrøms Amt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland