S og Prosa raser over trusler fra Bill Gates

Både Socialdemokraterne og fagforeningen Prosa raser over Microsofts trusler om at lukke Navision i Vedbæk og flytte 800 arbejdspladser til USA, hvis EU's foreslåede patentdirektiv ikke bliver vedtaget. Bill Gates' trusler viser hans sande ansigt, siger Prosas formand Peter Ussing.

En trussel fra Bill Gates om at lukke Navision i Vedbæk har fået it-fagforeningen Prosa på barrikaderne.

Bill Gates truer med at flytte hele forretningen til USA, hvis det lykkes dele af branchen at blokere et omstridt EU-direktiv om patenter på software, og Prosa-formand Peter Ussing mener, at udtalelserne viser Microsofts sande ansigt.

Omkring 800 danske arbejdspladser er i farezonen.

? Nu falder masken, og vi kan se, at Bill Gates ikke kun er den venlige filantrop med de visionære budskaber. Han er en benhård forretningsmand, som vil forsvare sine økonomiske interesser for enhver pris, udtaler han i en pressemeddelelse.

Skal beskytte Microsoft

Også Socialdemokraterne er gået i offensiven med en pressemeddelelse efter offentliggørelsen af Bill Gates' udtalelser.

- Danmarks politik skal ikke dikteres af koncerner ? ligegyldigt, hvor store de måtte være. Det afgørende er at finde en løsning, der tjener både små og store it-virksomheder bedst. Og det er ikke nødvendigvis den løsning, som Microsoft eller andre softwaremastodonter mener, er den rigtige, udtaler Thomas Adelskov, Socialdemokraternes it-ordfører.

Prosa mener, at truslerne kun har det formål at forsvare den dominerende stilling, som Microsoft har på markedet for pc-operativsystemer og kontorprogrammer.

? Hvis vi giver efter for Microsoft, vil det i alvorlig grad svække konkurrencen på markedet. Ifølge dansk lov kan software ikke i dag patenteres, udtaler Peter Ussing.

Han mener ikke, at Microsoft bedre vil kunne forsvare sine rettigheder, fordi medarbejderne sidder i USA. I Europa gælder europæiske love under alle omstændigheder.

? Microsoft bliver selv de virkelige tabere, hvis de - på et globalt marked for software ? tror, at de kan forskanse sig i USA. Det naturlige svar vil være - ligesom det i stigende grad sker i Asien og Sydamerika - at vi i Danmark satser på konkurrerende produkter. Der vil på den måde kunne skabes mange nye arbejdspladser i Danmark inden for softwareudvikling, slutter Prosa-formandens svada.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job