Mange huller i digitale sygehussystemer

De digitale systemer på sygehusene er så mangelfulde, at det i sidste ende kan føre til dødsfald, fordi systemerne ofte slet ikke er indrettet til danske forhold. Nu skal sygehusene rette ind og følge nogle fælles retningslinier, mener overlæge.

De mange it-systemer, der indføres på sygehusene, risikerer at føre til fejlbehandlinger på sygehusene.

På Rigshospitalet i København opdagede en kirurg for nylig, at der var sket en forbytning af de to digitale røntgenbilleder, som han arbejdede med, skriver fagbladet Ingeniøren.

Det fik hospitalet til at kigge nærmere på systemet, og det viste sig, at det amerikanske it-system slet ikke er designet til at at vise cpr-numre på billederne på en nem måde.

Overlæge og risk manager, Kim Garde, er stærkt kritisk overfor systemet.

- Hvis man hovedløst indfører en masse halvdårlige it-systemer på sygehusene, skaber det nye og måske flere fejl end før. Vi skal være enormt grundige. Det er helt nødvendigt, at hospitalerne retter ind til højre og følger nogle fælles retningslinjer, siger han til Ingeniøren.

Sker det ikke, kan det nemlig i værste fald koste menneskeliv, at der er mangler i sygehussystemerne. Det kan for eksempel betyde, at patienter får forkert dosis medicin, hvilket i grelle tilfælde kan føre til døden.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory