Rival: HP halter bagefter markedsvæksten

Hewlett-Packard har store ambitioner om at blive førende på markedet for netværksprodukter, men vokser for lidt og har slet ingen tilbud inden for IP-telefoni, der er et af de store vækstlokomotiver på markedet for netværksprodukter generelt, mener konkurrenter.

Cisco sidder på 95 procent af markedet for netværksprodukter, og det går slet ikke, mener Hewlett-Packard, der har store ambitioner på området.

På syv år er HP hoppet fra en 11. plads til en andenplads på det danske LAN-marked (Local Area Network). Derfor er HP?s egne forventninger til WAN-salget også høje:

? Vi forudser en samlet vækst inden for netværksløsninger på mindst 30 procent i år. Samtidig stiler vi mod at blive nummer ét på LAN inden for en meget overskuelig årrække, og det er vi allerede meget tæt på at være i flere lande, udtaler Jonas Dalsgaard, HP?s netværksansvarlige for Nordeuropa.

Følger knap markedet

? Undskyld udtrykket, men hvis HP kun har ambitioner om at vokse med 30 procent om året, så følger de knap nok markedsvæksten, siger Jørgen Kragbøll, direktør hos konkurrenten Netdesign.

Selv vokser Netdesign med mere end 30 procent om året alene på at sælge Cisco-produkter og -løsninger.

? Altså hvis HP vil være nummer et, så er det langt fra nok at vokse med 30 procent om året. Cisco vokser fra kvartal til kvartal med 30 til 40 procent, siger Jørgen Kragbøll.

HP er på syv år blevet Danmarks andenstørste leverandør af lokale netværksløsninger til virksomheder (LAN) og vil udnytte denne position til at erobre andele af markedet for WAN-netværksløsninger (Wide Area Network), der sammenkobler virksomheders kontorer rundt om i landet eller på tværs af landegrænser.

Spar 25 procent

? I vores WAN-strategi satser vi på at få en god del af markedet ved at tilbyde virksomheder den højest mulige sikkerhed og besparelser på op til 25 procent i forhold til det nuværende udbud, udtaler Jonas Dalsgaard.

Med lanceringen af sin WAN-strategi kan HP nu kalde sig leverandør af komplette end-to-end-løsninger og er i stand til at imødekomme virksomheders behov for både WAN, LAN og WLAN.

Ifølge konkurrenterne er den største driver på markedet for netværksprodukter i øjeblikket IP-telefoni, og der har HP det problem, at virksomheden ikke selv har IP-telefoniprodukter.

? Jeg tror ikke, at mange vil vælge et lokalnetværk fra HP og så telefonidelen fra Cisco. Der er klare fordele ved at vælge produkter fra én leverandør, siger Jørgen Kragbøll, der som direktør for Netdesign selvfølgelig selv er syltet ind i Cisco fra top til tå.

Han møder mest HP i konkurrence om ordrer til små og mellemstore virksomheder og ser i højere grad HP som produktleverandør end som løsningsleverandør.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S