It-grossist holder kursen trods dollarpres

It-grossisten Computer Danmark har succes med at købe og sælge hardware over hele verden. Virksomheden omsætter for mere end 400 millioner kroner om året og formåede også sidste år at tjene millioner af kroner på trods af den faldende dollarkurs.

Den danske it-grossist Computer Danmark formår i modsætning til mange andre i branchen at fastholde en stabil omsætning og indtjening i såvel opgangs- som nedgangstider.

Virksomheden beskæftiger sig med internationalt salg af computerhardware, og kun en brøkdel af omsætningen på mere end 400 millioner kroner om året hentes i Danmark.

? Vi er en rendyrket handelsvirksomhed, og det kunne sådan set lige så godt være flæskesider, vi handlede med, men nu er det altså blevet hardware, fortæller Claus Juel, partner i Computer Danmark og ansvarlig for indkøb og salg.

Han stiftede virksomheden sammen med Jan Konieczny i 1998.

De første par år gik det rigtigt stærk, men nu har virksomheden stabiliseret sig på en årlig omsætning i omegnen af 430 millioner kroner og et resultat før skat på cirka 14 millioner kroner.

Stabilt salg

Faktisk oplyser selskabet ikke sin omsætning i regnskabet i 2003/04, mens der i regnskabet for 2002/03 figurerer en omsætning på godt 436 millioner kroner.

Computer Danmark A/SÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Omsætning-436,1
Resultat af primær drift (EBIT)13,614,0
Resultat før skat 14,013,9
Resultat9,69,7
Egenkapital10,210,3
Antal ansatte1211
? Vores revisor sagde, at det skulle vi oplyse. Det skal vi ikke mere, men vores omsætning ligger på nogenlunde samme niveau, siger Claus Juel.

Hans partner Jan Konieczny er uddannet revisor, og Claus Juel handlede selv tidligere med byggematerialer og byggede også nogle huse, da de i 1998 etablerede Computer Danmark.

? Vi har ikke noget teknisk kendskab til varerne overhovedet og betragter os egentlig ikke som en del af it-branchen. Vi er boksflyttere og bruger meget energi på at holde vores lager fit for fight. Falder priserne, sælger vi omgående. Det er meget bedre at tage et tab med det samme end at vente på, at priserne stiger igen. Det gør de alligevel aldrig, siger Claus Juel.

Flyttes i en fart

Med den forretningsfilosofi er det ikke så vigtigt for Computer Danmark, om priserne går op eller ned. Boksene skal bare flyttes i en fart, det er essensen.

Computer Danmark holder til i Københavns nordvestkvarter og ejer ejendommen, den har til huse i. Det hænger sammen med, at de to ejere holder af at konsolidere sig.

? Vi konsoliderer os løbende, og moderselskabet har gang i forskellige ejendomsinvesteringer, der er computerforretningen helt uvedkommende, siger Claus Juel.

Han forklarer interessen for ejendomsinvesteringer således:

? Når vi kommer om morgenen, starter vi køb-salg-forretningen op, og den lukker vi ned igen om aftenen, så er det slut. Ejendommene derimod - de står bare og tikker hele tiden og bliver mere værd.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere