Retssag bremser voldsom Topsil-fremgang

En retssag kom i vejen for halvlederproducenten Topsils overskud, men virksomheden har alligevel præsteret en voldsom fremgang og landede i 2004 meget tæt på et nulresultat. Et underskud på den primære drift på 15,5 millioner kroner blev vendt til et plus på to millioner.

Havde det ikke været for en tabt retssag i januar måned, ville halvlederproducenten Topsil Semiconductor Materials have haft sorte tal på bundlinien i 2004.

Nu blev resultatet i stedet et lille minus, men hvor meget et andet udfald af retssagen kunne have ændret på Topsils resultat, vil ingen sige noget om.

Indholdet af sagen og prisen på forliget er forbeholdt selskabet selv og modparten fra retssagen.

Årets resultat af primær drift blev et overskud på to millioner kroner mod et underskud på 15,5 millioner i 2003.

Årets resultat efter skat blev et tab på 0,8 millioner mod et tab på 16,6 millioner i 2003.

Bortset fra påvirkningen af retssagen er bestyrelse og direktion tilfredse med resultatet, om end aktionærerne ikke skal sætte næsen op efter udbytte for 2004.

Topsil Semiconductor Materials A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning115,7117,7
Resultat af primær drift (EBIT)2,0-15,5
Resultat før skat -,08-16,6
Resultat-0,8-16,6
Egenkapital61,163,0
Antal ansatte8493
Selskabet forventer en omsætning for 2005 på samme niveau som i 2004 og et resultat før skat på mellem en og fem millioner kroner.

Mindre end 25 kunder

En væsentlig del af Topsils omsætning er fordelt på under 25 kunder, hvoraf ingen aftager mere end 20 procent af selskabets samlede omsætning. Omsætningen til selskabets 10 største kunder svarer til cirka 80 millioner kroner.

Meget vigtigt for Topsil er adgangen til råsilicium, der er afgørende for produktionen. Der findes på verdensplan kun otte producenter af råsilicium, og Topsil benytter flere af dem for at sikre råvarer i en acceptabel kvalitet.

Topsil har mere end 40 års erfaring inden for siliciumbranchen og er den eneste siliciumleverandør i verden, som udelukkende har specialiseret sig inden for float zone silicium, der sælges til halvleder- og solcellemarkederne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Senior OT Cybersecurity Advisor til Københavns Metro

    Københavnsområdet

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job