Software AG's omsætning stagnerer

Det tyske softwarehus Software AG forventer, at de sidste mange års kamp for at få XML-standarden til at slå igennem omsider bærer frugt. Sidste år gik omsætningen godt nok tilbage, men overskuddet steg. I år forventer selskabet, at XML-delen af forretningen vokser med 75 procent.

Sorte tal på bundlinien, men problemer med at vokse kendetegner de senere års regnskaber fra Software AG, der er en af Europas største udbydere af systemsoftware.

Ifølge en undersøgelse, som Software AG står bag, anvender tre ud af fire af Danmarks største it-virksomheder nu XML. Flittigste XML-sektor er finans- og forsikringssektoren, hvor 85 procent af virksomhederne har taget XML-standarden i brug.

Hvorfor går Software AG's omsætning så tilbage?

? Jeg tror, at undersøgelsen er udtryk for, at mange bruger XML, men mest internt på områder som virksomhedens kommunikation. Vi ser, at mange virksomheder nu begynder at bruge XML i et meget bredere perspektiv, hvilket vi har mærket som en markant vækst i de første måneder i år, siger Ole Kock, administrerende direktør i Software AG Nordic.

Ole Kock forventer, at den stigende brug af XML vil kunne ses i det kommende årsregnskab fra Software AG.

Fra mainframe til web

XML bruges blandt andet af mainframekunder til at omdanne eksisterende applikationer til web-services, som kan kommunikere med hinanden baseret på XML-standarden.

I 2004 gik omsætningen tilbage med en million til 67 millioner kroner, mens overskudsgraden steg fra 25,2 procent i 2003 til 26,9 procent i 2004.

Softare AG Nordic A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning6768
Resultat af primær drift (EBIT)16,315,7
Resultat før skat 1817
Resultat12,412,4
Egenkapital27,9665,3
Antal ansatte2529
Software AG Nordic ruster sig til vækst i 2005 i halen på en stigende efterspørgsel efter XML. Softwarevirksomheden gør også klar til at udvide sine aktiviteter i Sverige og Norge.

? Vi har indgået en aftale med Exense, der er et 100 mands-konsulentfirmna i Oslo, om at varetage en række af vores aktiviteter i Norge og Sverige. Det betyder, at vi forventer en omsætningsfremgang i disse lande på cirka 40 procent, udtaler Ole Kock.

I reelle tal forventer Ole Kock, at fremgangen i Norge og Sverige bliver i størrelsesordenen seks millioner kroner.

Software AG forventer, at omsætningen for XML-forretningsområdet stiger med 75 procent i 2005. Det skyldes primært, at virksomheden de seneste måneder har oplevet en betydelig øget efterspørgsel efter XML-ydelser.

? Især inden for den serviceorienterede arkitektur, som for eksempel at eksponere sine applikationer som web-services, siger Ole Kock, der generelt forventer en langt bredere anvendelse af XML-standarden i de kommende år.

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland