Comdex aflyst igen - udstillere svigter

For andet år i træk trækker arrangørerne af den amerikanske Comdex-messe, der engang var verdens største, dyreste og mest prestigefyldte, stikket ud og afblæser messen. I stedet fortsætter arbejdet med at reformulere konceptet, så det passer til moderne it-virksomheders behov. Også den skandinaviske Comdex er aflyst.

Den årlige Comdex-messe - engang kongen blandt verdens it-messer med op mod en kvart million besøgende - er blevet aflyst for andet år i træk, oplyser messens arrangør, Media Live International.

Den ellers så traditionsrige kæmpemesse var blevet afholdt 25 år i træk i Syndens By, Las Vegas, da den sidste år for første gang blev aflyst i kølvandet på den krise, der var slået igennem i hele it-branchen.

Selv om alt tyder på, at udviklingen nu er vendt, er det trods en ihærdig indsats altså ikke lykkedes for Media Live International at puste liv i Comdex 2005.

Nyt koncept skal på banen
I stedet er arrangøren fortsat midt i processen med at omforme Comdex-messen til et mere tidssvarende koncept.

Media Live International meddeler, at selskabet gennem dets "fortsatte diskurs" med it-branchen har gjort "betragtelige fremskridt" i bestræbelserne på at fastlægge, hvordan Comdex bedst kan udfylde behovet.

Det er dog fortsat lang vej, før målet er nået, hedder det.

Den første Comdex-messe løb af stablen i 1979 og kunne i sin storhedstid i midten af 1990'erne tiltrække op mod en kvart million besøgende.

Dengang var Comdex i vid udstrækning kendt som stedet, der kunne være afskydningsrampe for nye højteknologiske produkter.

Der skulle bestilles hotelværelser mange måneder i forvejen, ligesom køerne foran taxa-holdepladserne ofte var flere hundrede meter lange. Dengang ville euforien ingen ende tage.

Skandinavisk version afblæst fornylig
Messens størrelse faldt dog siden - ikke mindst på grund af de meget høje standpriser. Da dotcom-boblen sprang, sprang også mange virksomheder fra messen.

Der afholdes også Comdex-messer i Brasilien, Saudi Arabien, Grækenland og Skandinavien.

Den skandinaviske Comdex 2005 blev fornylig også aflyst på grund af manglende udstillere. Arrangørerne vil nu forsøge at stable et skandinavisk Comdex 2006 på benene til næste forår i Stockholm.

Den nordiske Comdex havde sidste år 15.000 besøgende og 228 udstillere. I år var der blot tilmeldt omkring 60 udstillere, da arrangørerne trak stikket ud.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Horsens

Midtjylland

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks