IDC: Outsourcing vokser stadig kraftigt

Outsourcing er i kraftig vækst herhjemme, selv om markedet for it-service generelt er presset. Outsourcing er vokset så meget, at det hiver det totale marked for it-service op med otte procent til mere end 22,5 milliarder kroner, selv om alle andre områder går tilbage. Der blev i første halvår 2005 oursourcet for mere end ni milliarder kroner herhjemme.

Outsourcing er lige som sidste år i kraftig vækst herhjemme og udgør nu 40 procent af det samlede it-servicemarked svarende til mere end ni milliarder kroner.

Konklusionen stammer fra en analyse lavet af IDC Nordic, som netop er offentliggjort.

Senioranalytiker Mette Ahorlu fra IDC forklarer væksten med, at oursourcing er blevet meget populært, fordi kunderne har en større sikkerhed for stabilitet i driften.

Hun peger også på, at kunderne får adgang til de rigtige kompetencer. Desuden giver outsourcing virksomhederne en reel mulighed for at spare penge.

? Mange af de kontrakter, der bliver skrevet, indeholder et krav om, at ydelserne bliver billigere over tid, efterhånden som ydelserne bliver mere strømlinede, siger hun.

Eneste vækstområde

Analysen peger på, at outsourcing er det eneste område indenfor it-services, hvor omsætningen vokser herhjemme.

Områder som it-konsulenter, system integration, udvikling af applikationer og support og uddannelse er faldet.

Projekt-relaterede services ligger stort set uændret med en lille fald på en procent, mens de support-relaterede tjenester er faldet med mere end to procent i 2004.

Konsolidering

Et af resultaterne af, at markedet for it-services er presset, er, at branchen konsoliderer.

IDC vurderer, at de små og mellemstore leverandører af serviceydelser er nødt til at rette deres forretning ind for at kunne profilere deres kompetencer. Det kan gøre det nødvendigt at tage partnere ind.

- Det er ikke nok bare at tilbyde en masse forskellige ydelser. Mange af de leverandører, der har lagt ud med at kunne tilbyde en bred vifte af kompetencer, bliver nødt til at skærpe deres forretning. Der er ikke plads til at have en mand siddende, som kun løfter en speciel opgave, siger Mette Ahorlu.

Virksomheder som eksempelvis Mærsk Data og DMdata blev sidste år solgt til IBM, og der konsolideres desuden blandt for eksempel Navision-leverandører. IDC vurderer, at det er billeder på en udvikling, der vil fortsætte.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune