IDC: Outsourcing vokser stadig kraftigt

Outsourcing er i kraftig vækst herhjemme, selv om markedet for it-service generelt er presset. Outsourcing er vokset så meget, at det hiver det totale marked for it-service op med otte procent til mere end 22,5 milliarder kroner, selv om alle andre områder går tilbage. Der blev i første halvår 2005 oursourcet for mere end ni milliarder kroner herhjemme.

Outsourcing er lige som sidste år i kraftig vækst herhjemme og udgør nu 40 procent af det samlede it-servicemarked svarende til mere end ni milliarder kroner.

Konklusionen stammer fra en analyse lavet af IDC Nordic, som netop er offentliggjort.

Senioranalytiker Mette Ahorlu fra IDC forklarer væksten med, at oursourcing er blevet meget populært, fordi kunderne har en større sikkerhed for stabilitet i driften.

Hun peger også på, at kunderne får adgang til de rigtige kompetencer. Desuden giver outsourcing virksomhederne en reel mulighed for at spare penge.

? Mange af de kontrakter, der bliver skrevet, indeholder et krav om, at ydelserne bliver billigere over tid, efterhånden som ydelserne bliver mere strømlinede, siger hun.

Eneste vækstområde

Analysen peger på, at outsourcing er det eneste område indenfor it-services, hvor omsætningen vokser herhjemme.

Områder som it-konsulenter, system integration, udvikling af applikationer og support og uddannelse er faldet.

Projekt-relaterede services ligger stort set uændret med en lille fald på en procent, mens de support-relaterede tjenester er faldet med mere end to procent i 2004.

Konsolidering

Et af resultaterne af, at markedet for it-services er presset, er, at branchen konsoliderer.

IDC vurderer, at de små og mellemstore leverandører af serviceydelser er nødt til at rette deres forretning ind for at kunne profilere deres kompetencer. Det kan gøre det nødvendigt at tage partnere ind.

- Det er ikke nok bare at tilbyde en masse forskellige ydelser. Mange af de leverandører, der har lagt ud med at kunne tilbyde en bred vifte af kompetencer, bliver nødt til at skærpe deres forretning. Der er ikke plads til at have en mand siddende, som kun løfter en speciel opgave, siger Mette Ahorlu.

Virksomheder som eksempelvis Mærsk Data og DMdata blev sidste år solgt til IBM, og der konsolideres desuden blandt for eksempel Navision-leverandører. IDC vurderer, at det er billeder på en udvikling, der vil fortsætte.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems