IDC: Outsourcing vokser stadig kraftigt

Outsourcing er i kraftig vækst herhjemme, selv om markedet for it-service generelt er presset. Outsourcing er vokset så meget, at det hiver det totale marked for it-service op med otte procent til mere end 22,5 milliarder kroner, selv om alle andre områder går tilbage. Der blev i første halvår 2005 oursourcet for mere end ni milliarder kroner herhjemme.

Outsourcing er lige som sidste år i kraftig vækst herhjemme og udgør nu 40 procent af det samlede it-servicemarked svarende til mere end ni milliarder kroner.

Konklusionen stammer fra en analyse lavet af IDC Nordic, som netop er offentliggjort.

Senioranalytiker Mette Ahorlu fra IDC forklarer væksten med, at oursourcing er blevet meget populært, fordi kunderne har en større sikkerhed for stabilitet i driften.

Hun peger også på, at kunderne får adgang til de rigtige kompetencer. Desuden giver outsourcing virksomhederne en reel mulighed for at spare penge.

? Mange af de kontrakter, der bliver skrevet, indeholder et krav om, at ydelserne bliver billigere over tid, efterhånden som ydelserne bliver mere strømlinede, siger hun.

Eneste vækstområde

Analysen peger på, at outsourcing er det eneste område indenfor it-services, hvor omsætningen vokser herhjemme.

Områder som it-konsulenter, system integration, udvikling af applikationer og support og uddannelse er faldet.

Projekt-relaterede services ligger stort set uændret med en lille fald på en procent, mens de support-relaterede tjenester er faldet med mere end to procent i 2004.

Konsolidering

Et af resultaterne af, at markedet for it-services er presset, er, at branchen konsoliderer.

IDC vurderer, at de små og mellemstore leverandører af serviceydelser er nødt til at rette deres forretning ind for at kunne profilere deres kompetencer. Det kan gøre det nødvendigt at tage partnere ind.

- Det er ikke nok bare at tilbyde en masse forskellige ydelser. Mange af de leverandører, der har lagt ud med at kunne tilbyde en bred vifte af kompetencer, bliver nødt til at skærpe deres forretning. Der er ikke plads til at have en mand siddende, som kun løfter en speciel opgave, siger Mette Ahorlu.

Virksomheder som eksempelvis Mærsk Data og DMdata blev sidste år solgt til IBM, og der konsolideres desuden blandt for eksempel Navision-leverandører. IDC vurderer, at det er billeder på en udvikling, der vil fortsætte.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS