IDC: Outsourcing vokser stadig kraftigt

Outsourcing er i kraftig vækst herhjemme, selv om markedet for it-service generelt er presset. Outsourcing er vokset så meget, at det hiver det totale marked for it-service op med otte procent til mere end 22,5 milliarder kroner, selv om alle andre områder går tilbage. Der blev i første halvår 2005 oursourcet for mere end ni milliarder kroner herhjemme.

Outsourcing er lige som sidste år i kraftig vækst herhjemme og udgør nu 40 procent af det samlede it-servicemarked svarende til mere end ni milliarder kroner.

Konklusionen stammer fra en analyse lavet af IDC Nordic, som netop er offentliggjort.

Senioranalytiker Mette Ahorlu fra IDC forklarer væksten med, at oursourcing er blevet meget populært, fordi kunderne har en større sikkerhed for stabilitet i driften.

Hun peger også på, at kunderne får adgang til de rigtige kompetencer. Desuden giver outsourcing virksomhederne en reel mulighed for at spare penge.

? Mange af de kontrakter, der bliver skrevet, indeholder et krav om, at ydelserne bliver billigere over tid, efterhånden som ydelserne bliver mere strømlinede, siger hun.

Eneste vækstområde

Analysen peger på, at outsourcing er det eneste område indenfor it-services, hvor omsætningen vokser herhjemme.

Områder som it-konsulenter, system integration, udvikling af applikationer og support og uddannelse er faldet.

Projekt-relaterede services ligger stort set uændret med en lille fald på en procent, mens de support-relaterede tjenester er faldet med mere end to procent i 2004.

Konsolidering

Et af resultaterne af, at markedet for it-services er presset, er, at branchen konsoliderer.

IDC vurderer, at de små og mellemstore leverandører af serviceydelser er nødt til at rette deres forretning ind for at kunne profilere deres kompetencer. Det kan gøre det nødvendigt at tage partnere ind.

- Det er ikke nok bare at tilbyde en masse forskellige ydelser. Mange af de leverandører, der har lagt ud med at kunne tilbyde en bred vifte af kompetencer, bliver nødt til at skærpe deres forretning. Der er ikke plads til at have en mand siddende, som kun løfter en speciel opgave, siger Mette Ahorlu.

Virksomheder som eksempelvis Mærsk Data og DMdata blev sidste år solgt til IBM, og der konsolideres desuden blandt for eksempel Navision-leverandører. IDC vurderer, at det er billeder på en udvikling, der vil fortsætte.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S