Forsinkelse koster Mærsk Data Defence dyrt

Mærsk Data Defence har afleveret et storstilet kontrolinformationssystem til hæren. Desværre to måneder for sent, hvilket betyder, at Mærsk Data Defence på trods af en markant fremgang i omsætningen fik millionunderskud i 2004.

Mærsk-selskabet Mærsk Data Defence havde sidste år problemer med at levere et stort kontrolinformationssystem til tiden, og det har kostet selskabet millioner af kroner.

Systemet, der blev udviklet til hæren under navnet Odin, er nu overtaget af hæren, der anvender det under navnet Daccis.

Omsætningen for Mærsk Data Defence gik sidste år frem fra 86 millioner kroner til 155 millioner kroner, mens resultatet før skat gik tilbage med næsten 20 millioner kroner. Fra 5,6 millioner kroner til minus 13,5 millioner kroner.

? Afleveringen af et stort kontrolinformationssystem til hæren blev forsinket i to måneder, og det er forklaringen på, at vi kommer ud med underskud, siger Henrik Ekmann, administrerende direktør i Mærsk Data Defence.

Mærsk Data Defence A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning155,286,1
Bruttofortjeneste54,148,2
Resultat før skat -13,55,7
Resultat-9,54,0
Egenkapital7,717,2
Antal ansatte172121
Mærsk Data Defence sælger systemer til mange forskellige landes forsvar, og der er ofte tale om meget store og meget komplicerede løsninger.

? Der har ikke været andre faktorer, som har bidraget til det utilfredsstillende resultat. Det er ene og alene denne forsinkelse, der har kostet temmelig mange timer. Da vi kunne se, at vi ikke kunne aflevere som aftalt, aftalte vi en to måneder forsinket aflevering med hæren, siger Henrik Ekmann.

I dag har hæren overtaget og ibrugtaget systemet. Henrik Ekmann vil ikke oplyse præcis hvor mange penge, forsinkelsen har kostet Mærsk Data Defence.

Mærsk Data Defence-direktøren vurderer, at selskabet såvel i år som til næste år vil opleve en markant fremgang i indtjeningen.

Kontrolinformationssystemet til hæren kan sammenlignes med flyvevåbnets kontrolvarslingssystem til at styre kampfly fra jorden og søværnets kontrolsystem i Søværnets Operative Kommando rettet mod at styre søværnets skibe fra landjorden.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S