Moores Lov fylder 40 år - pensionen venter

Moores Lov, der siger, at antallet af transistorer i computerchips vil fordobles for hver 18 måneder, har holdt stik, siden Gordon Moore formulerede påstanden i 1965. Og den gamle påstand holder sandsynligvis nogle år endnu, selv om Gordon Moore selv mener, at den er klar til graven.

19. april 1965 udkom magasinet Electronics med en lille artikel af en Gordon Moore, der hævdede, at fremtiden for elektronik var uløseligt forbundet med integrerede kredsløb.

Artiklen påstod også, at antallet af transistorer i computerchips ville fordobles for hver 18 måneder.

Den påstand, der er blevet kendt som Moores Lov har indtil videre holdt vand i 40 år. Det skriver Newstimes.

Siden dengang er Gordon Moore steget i graderne fra at være elektronikingeniør hos Fairchild Electronics til i dag at være en af de helt store i it-branchen.

I sin tid var han medstifter af og administrerende direktør for chip-producenten Intel.

Bærbart og personligt

Dengang i 1965 virkede det noget fantasifuldt, når Moore hævdede, at integrerede kredsløb ville føre til vidundere som hjemmecomputere eller i det mindste terminaler forbundet til en central computer og dertil indretninger som bærbart personligt kommunikationsudstyr.

Men tiden gav ham ret.

Intel har i anledning af 40-årsdagen indledt en intens jagt på et eksemplar af bladet fra 1965, hvor Gordon Moores artikel i sin tid blev offentliggjort.

Ifølge Newstimes er Intel klar til at lægge 10.000 dollar svarende til 58.000 kroner på bordet for et eksemplar af Electronics fra 19. april 1965. Så måske er netop nu et godt tidspunkt at få ryddet op på loftet og i kælderen.

Klar til graven
Selv mener Gordon Moore, der forlængst er gået på pension, at hans teori er klar til at komme i graven.

- Det kan ikke fortsætte for altid. Det er eksponential-funktioners natur, at de vokser, indtil de bryder sammen, siger han.

Gordon Moore peger på, at størrelsen på transistorer nu nærmer sig atom-størrelse, hvilket udgør en grundlæggende nedre grænse.

- Vi når dertil om to eller tre generationer, og længere har vi aldrig været i stand til at se. Vi har endnu 10 til 20 år, inden vi når til den fundamentale grænse, siger Gordon Moore.

Han mener dog, at udviklerne til den tid har fundet helt nye veje at gå for at øge muskelmassen i teknologierne.

Er der en ny lov, som kan gælde for udviklingen de næste 40 år? Gordon Moore har ikke noget bud. Han mener ikke, at han er tæt nok på udviklingen.

Relevant link:

Intels 40 års jubilæumsside om Moores Lov

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job