Lenovo afslutter milliardkøb fra IBM

Den kinesiske Lenovo-koncern har afsluttet det 10 milliarder kroner store køb af IBM's pc-division. Kineserne bliver dermed verdens tredjestørste pc-producent kun overgået af Hewlett-Packard og Dell.

Den kinesiske Lenovo-koncern har afsluttet købet af IBMs pc-division.

Handlen koster Lenovo 10 milliarder kroner, og for den pris bliver kineserne nu verdens tredjestørste pc-producent kun overgået af Hewlett-Packard og Dell, skriver Cnet.

- Inden for få uger vil vi introducere nye produkter under det nye Lenovo-navn, udtaler Stephen Ward, der er topchef i Lenovo.

Selskabets formand, Yang Yuanqing kalder handlen for en historisk begivenhed for selskabet.

IBM har dog foreløbig sikret sig at have en fod inden for i pc-branchen, da den amerikanske gigant som en del af handlen får en 18,9 procent aktiepost i Lenovo.

Lenovo vil have et salg på 11,9 millioner enheder og en omsætning på næsten 70 milliarder kroner, baseret på de to selskabers tal for 2003.

Lenovos pc-forretning bliver dermed på en gang fire gange større end hidtil.

Den kinesiske pc-producent vil skulle levere til IBM og har lov til at bruge IBM-navnet i en periode på fem år.

IBM har lovet at støtte Lenovo med markedsføring via IBM's internationale salgsstyrke.

I den sammenlagte forretning indgår rundt regnet 10.000 IBM-ansatte og 9.200 Lenovo-ansatte. Hovedkvarteret bliver i New York, og selskabet vil have afdelinger i Beijing og i Raleigh i staten North Carolina i USA.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job