Lenovo afslutter milliardkøb fra IBM

Den kinesiske Lenovo-koncern har afsluttet det 10 milliarder kroner store køb af IBM's pc-division. Kineserne bliver dermed verdens tredjestørste pc-producent kun overgået af Hewlett-Packard og Dell.

Den kinesiske Lenovo-koncern har afsluttet købet af IBMs pc-division.

Handlen koster Lenovo 10 milliarder kroner, og for den pris bliver kineserne nu verdens tredjestørste pc-producent kun overgået af Hewlett-Packard og Dell, skriver Cnet.

- Inden for få uger vil vi introducere nye produkter under det nye Lenovo-navn, udtaler Stephen Ward, der er topchef i Lenovo.

Selskabets formand, Yang Yuanqing kalder handlen for en historisk begivenhed for selskabet.

IBM har dog foreløbig sikret sig at have en fod inden for i pc-branchen, da den amerikanske gigant som en del af handlen får en 18,9 procent aktiepost i Lenovo.

Lenovo vil have et salg på 11,9 millioner enheder og en omsætning på næsten 70 milliarder kroner, baseret på de to selskabers tal for 2003.

Lenovos pc-forretning bliver dermed på en gang fire gange større end hidtil.

Den kinesiske pc-producent vil skulle levere til IBM og har lov til at bruge IBM-navnet i en periode på fem år.

IBM har lovet at støtte Lenovo med markedsføring via IBM's internationale salgsstyrke.

I den sammenlagte forretning indgår rundt regnet 10.000 IBM-ansatte og 9.200 Lenovo-ansatte. Hovedkvarteret bliver i New York, og selskabet vil have afdelinger i Beijing og i Raleigh i staten North Carolina i USA.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura