Fynske sygehusfolk: En dag til at lære EPJ

Fyns Amt har afsat en dag til hver af sine 8.000 sygehusmedarbejdere til at lære amtets kommende system til elektroniske patientjournaler at kende. En dag skulle nemlig være nok til at lære at navigere rundt i systemet, mener amt og leverandør, der dog har været uenige.

En dag. Så meget afsætter Fyns Amt til hver af sine i alt 8.000 sygehusmedarbejdere til at lære amtets kommende elektroniske patientjournal at kende.

Det kommer til at ske fra efteråret, hvor amtet sender de 8.000 medarbejdere på kursus i EPJ i grupper af 45 mand, hvor de i løbet af en dag skal lære systemet at kende.

Dernæst skal de være klar til at anvende systemet, der i yderste konsekvens kan være livsvigtigt.

Mange diskussioner
Hos Sygehus Fyn har man undret sig over, at det ikke kræver mere tid at lære EPJ-systemet, der er leveret af WM-data, at kende.

- Vi har faktisk haft meget lange diskussioner om det med vores leverandør og har også tjekket med kolleger i Sverige, hvor man har erfaringer med det. Og en dag skulle altså være nok, siger Svend Ulka Petersen, it-chef i Sygehus Fyn.

Kurset handler nemlig primært om at lære at navigere rundt i systemet og lære de forskellige funktioner at kende.

- Og det er et ret intuitivt system, som man hurtigt får styr på, siger Svend Ulka Petersen.

For en god ordens skyld tilbyder Fyns Amts sygehusmedarbejdere uden kendskab til computere et indledende kursus, hvor de lærer en almindelig pc's basale funktioner at kende, inden de bliver sendt på en-dagskurset i EPJ.

Desuden bliver der udpeget en EPJ-superbruger for hver 25 medarbejdere. Det betyder, at der kan være flere superbrugere, der kan flytte moduler og har specialist-indsigt i systemet, i en enkelt afdeling.

Kurset forventes at løbe over samlet et år, hvor de 8.000 ansatte skal sluses igennem tre undervisningslokaler.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet