Fynske sygehusfolk: En dag til at lære EPJ

Fyns Amt har afsat en dag til hver af sine 8.000 sygehusmedarbejdere til at lære amtets kommende system til elektroniske patientjournaler at kende. En dag skulle nemlig være nok til at lære at navigere rundt i systemet, mener amt og leverandør, der dog har været uenige.

En dag. Så meget afsætter Fyns Amt til hver af sine i alt 8.000 sygehusmedarbejdere til at lære amtets kommende elektroniske patientjournal at kende.

Det kommer til at ske fra efteråret, hvor amtet sender de 8.000 medarbejdere på kursus i EPJ i grupper af 45 mand, hvor de i løbet af en dag skal lære systemet at kende.

Dernæst skal de være klar til at anvende systemet, der i yderste konsekvens kan være livsvigtigt.

Mange diskussioner
Hos Sygehus Fyn har man undret sig over, at det ikke kræver mere tid at lære EPJ-systemet, der er leveret af WM-data, at kende.

- Vi har faktisk haft meget lange diskussioner om det med vores leverandør og har også tjekket med kolleger i Sverige, hvor man har erfaringer med det. Og en dag skulle altså være nok, siger Svend Ulka Petersen, it-chef i Sygehus Fyn.

Kurset handler nemlig primært om at lære at navigere rundt i systemet og lære de forskellige funktioner at kende.

- Og det er et ret intuitivt system, som man hurtigt får styr på, siger Svend Ulka Petersen.

For en god ordens skyld tilbyder Fyns Amts sygehusmedarbejdere uden kendskab til computere et indledende kursus, hvor de lærer en almindelig pc's basale funktioner at kende, inden de bliver sendt på en-dagskurset i EPJ.

Desuden bliver der udpeget en EPJ-superbruger for hver 25 medarbejdere. Det betyder, at der kan være flere superbrugere, der kan flytte moduler og har specialist-indsigt i systemet, i en enkelt afdeling.

Kurset forventes at løbe over samlet et år, hvor de 8.000 ansatte skal sluses igennem tre undervisningslokaler.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S