Fynske sygehusfolk: En dag til at lære EPJ

Fyns Amt har afsat en dag til hver af sine 8.000 sygehusmedarbejdere til at lære amtets kommende system til elektroniske patientjournaler at kende. En dag skulle nemlig være nok til at lære at navigere rundt i systemet, mener amt og leverandør, der dog har været uenige.

En dag. Så meget afsætter Fyns Amt til hver af sine i alt 8.000 sygehusmedarbejdere til at lære amtets kommende elektroniske patientjournal at kende.

Det kommer til at ske fra efteråret, hvor amtet sender de 8.000 medarbejdere på kursus i EPJ i grupper af 45 mand, hvor de i løbet af en dag skal lære systemet at kende.

Dernæst skal de være klar til at anvende systemet, der i yderste konsekvens kan være livsvigtigt.

Mange diskussioner
Hos Sygehus Fyn har man undret sig over, at det ikke kræver mere tid at lære EPJ-systemet, der er leveret af WM-data, at kende.

- Vi har faktisk haft meget lange diskussioner om det med vores leverandør og har også tjekket med kolleger i Sverige, hvor man har erfaringer med det. Og en dag skulle altså være nok, siger Svend Ulka Petersen, it-chef i Sygehus Fyn.

Kurset handler nemlig primært om at lære at navigere rundt i systemet og lære de forskellige funktioner at kende.

- Og det er et ret intuitivt system, som man hurtigt får styr på, siger Svend Ulka Petersen.

For en god ordens skyld tilbyder Fyns Amts sygehusmedarbejdere uden kendskab til computere et indledende kursus, hvor de lærer en almindelig pc's basale funktioner at kende, inden de bliver sendt på en-dagskurset i EPJ.

Desuden bliver der udpeget en EPJ-superbruger for hver 25 medarbejdere. Det betyder, at der kan være flere superbrugere, der kan flytte moduler og har specialist-indsigt i systemet, i en enkelt afdeling.

Kurset forventes at løbe over samlet et år, hvor de 8.000 ansatte skal sluses igennem tre undervisningslokaler.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS