Fynske sygehusfolk: En dag til at lære EPJ

Fyns Amt har afsat en dag til hver af sine 8.000 sygehusmedarbejdere til at lære amtets kommende system til elektroniske patientjournaler at kende. En dag skulle nemlig være nok til at lære at navigere rundt i systemet, mener amt og leverandør, der dog har været uenige.

En dag. Så meget afsætter Fyns Amt til hver af sine i alt 8.000 sygehusmedarbejdere til at lære amtets kommende elektroniske patientjournal at kende.

Det kommer til at ske fra efteråret, hvor amtet sender de 8.000 medarbejdere på kursus i EPJ i grupper af 45 mand, hvor de i løbet af en dag skal lære systemet at kende.

Dernæst skal de være klar til at anvende systemet, der i yderste konsekvens kan være livsvigtigt.

Mange diskussioner
Hos Sygehus Fyn har man undret sig over, at det ikke kræver mere tid at lære EPJ-systemet, der er leveret af WM-data, at kende.

- Vi har faktisk haft meget lange diskussioner om det med vores leverandør og har også tjekket med kolleger i Sverige, hvor man har erfaringer med det. Og en dag skulle altså være nok, siger Svend Ulka Petersen, it-chef i Sygehus Fyn.

Kurset handler nemlig primært om at lære at navigere rundt i systemet og lære de forskellige funktioner at kende.

- Og det er et ret intuitivt system, som man hurtigt får styr på, siger Svend Ulka Petersen.

For en god ordens skyld tilbyder Fyns Amts sygehusmedarbejdere uden kendskab til computere et indledende kursus, hvor de lærer en almindelig pc's basale funktioner at kende, inden de bliver sendt på en-dagskurset i EPJ.

Desuden bliver der udpeget en EPJ-superbruger for hver 25 medarbejdere. Det betyder, at der kan være flere superbrugere, der kan flytte moduler og har specialist-indsigt i systemet, i en enkelt afdeling.

Kurset forventes at løbe over samlet et år, hvor de 8.000 ansatte skal sluses igennem tre undervisningslokaler.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Security & Compliance Operations Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job