Opdatering giver imponerende gevinst: Her er Intels grafikkort inde i kampen igen

Intels nye Arc-grafikkort får stor glæde af en ny driver-opdatering.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Intels debut som grafikkort-producent var langt fra at imponere dengang selskabet lancerede sine første dedikerede grafikkort i to årtier.

Resultatet fra Intels bestræbelser med Arc A750- og A770-serierne bar generelt præg af, at kortet var for langsomt i forhold til de eksisterende kort fra AMD og Nvidia. Og tilmed brugte kortene en hel del mere strøm.

Intels skævert ser dog ud til at blive rettet med noget så enkelt som en opdatering af driverne, som i enkelte tilfælde kan flerdoble ydelsen i forhold til før.

Udvalgte ældre spil

De spil, hvor Intels nye grafikkort får sit største boost, skal findes i ældre spil bygget omkring DirectX 9-standarden.

Her loves ydelse, der lander fra en håndfuld procent til hele 126 procent i et spil som Counterstrike: GO efter at driverne er opdateret til version 3953 i forhold til den tidligere version 3490.

I andre og nyere spil som Cyberpunk 2077, Horizon Zero Dawn, Modern Warfare II og Assassins Creed Valhalla er der blot tale om små performance-forbedringer, noterer Computerworlds søstermedie PCWorld.

Blandt Direct X 11 baserede spil er det Total War: Troy, der høster den største gevinst med mellem 9 og 19 procent højere leverede framerates.

I spil som Borderlands 3 og Shadow of the Tomb Raider er der til gengæld ingen nævneværdig forskel at bemærke.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S