Opdatering giver imponerende gevinst: Her er Intels grafikkort inde i kampen igen

Intels nye Arc-grafikkort får stor glæde af en ny driver-opdatering.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Intels debut som grafikkort-producent var langt fra at imponere dengang selskabet lancerede sine første dedikerede grafikkort i to årtier.

Resultatet fra Intels bestræbelser med Arc A750- og A770-serierne bar generelt præg af, at kortet var for langsomt i forhold til de eksisterende kort fra AMD og Nvidia. Og tilmed brugte kortene en hel del mere strøm.

Intels skævert ser dog ud til at blive rettet med noget så enkelt som en opdatering af driverne, som i enkelte tilfælde kan flerdoble ydelsen i forhold til før.

Udvalgte ældre spil

De spil, hvor Intels nye grafikkort får sit største boost, skal findes i ældre spil bygget omkring DirectX 9-standarden.

Her loves ydelse, der lander fra en håndfuld procent til hele 126 procent i et spil som Counterstrike: GO efter at driverne er opdateret til version 3953 i forhold til den tidligere version 3490.

I andre og nyere spil som Cyberpunk 2077, Horizon Zero Dawn, Modern Warfare II og Assassins Creed Valhalla er der blot tale om små performance-forbedringer, noterer Computerworlds søstermedie PCWorld.

Blandt Direct X 11 baserede spil er det Total War: Troy, der høster den største gevinst med mellem 9 og 19 procent højere leverede framerates.

I spil som Borderlands 3 og Shadow of the Tomb Raider er der til gengæld ingen nævneværdig forskel at bemærke.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S