Opdatering giver imponerende gevinst: Her er Intels grafikkort inde i kampen igen

Intels nye Arc-grafikkort får stor glæde af en ny driver-opdatering.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Intels debut som grafikkort-producent var langt fra at imponere dengang selskabet lancerede sine første dedikerede grafikkort i to årtier.

Resultatet fra Intels bestræbelser med Arc A750- og A770-serierne bar generelt præg af, at kortet var for langsomt i forhold til de eksisterende kort fra AMD og Nvidia. Og tilmed brugte kortene en hel del mere strøm.

Intels skævert ser dog ud til at blive rettet med noget så enkelt som en opdatering af driverne, som i enkelte tilfælde kan flerdoble ydelsen i forhold til før.

Udvalgte ældre spil

De spil, hvor Intels nye grafikkort får sit største boost, skal findes i ældre spil bygget omkring DirectX 9-standarden.

Her loves ydelse, der lander fra en håndfuld procent til hele 126 procent i et spil som Counterstrike: GO efter at driverne er opdateret til version 3953 i forhold til den tidligere version 3490.

I andre og nyere spil som Cyberpunk 2077, Horizon Zero Dawn, Modern Warfare II og Assassins Creed Valhalla er der blot tale om små performance-forbedringer, noterer Computerworlds søstermedie PCWorld.

Blandt Direct X 11 baserede spil er det Total War: Troy, der høster den største gevinst med mellem 9 og 19 procent højere leverede framerates.

I spil som Borderlands 3 og Shadow of the Tomb Raider er der til gengæld ingen nævneværdig forskel at bemærke.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S