Opdatering giver imponerende gevinst: Her er Intels grafikkort inde i kampen igen

Intels nye Arc-grafikkort får stor glæde af en ny driver-opdatering.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Intels debut som grafikkort-producent var langt fra at imponere dengang selskabet lancerede sine første dedikerede grafikkort i to årtier.

Resultatet fra Intels bestræbelser med Arc A750- og A770-serierne bar generelt præg af, at kortet var for langsomt i forhold til de eksisterende kort fra AMD og Nvidia. Og tilmed brugte kortene en hel del mere strøm.

Intels skævert ser dog ud til at blive rettet med noget så enkelt som en opdatering af driverne, som i enkelte tilfælde kan flerdoble ydelsen i forhold til før.

Udvalgte ældre spil

De spil, hvor Intels nye grafikkort får sit største boost, skal findes i ældre spil bygget omkring DirectX 9-standarden.

Her loves ydelse, der lander fra en håndfuld procent til hele 126 procent i et spil som Counterstrike: GO efter at driverne er opdateret til version 3953 i forhold til den tidligere version 3490.

I andre og nyere spil som Cyberpunk 2077, Horizon Zero Dawn, Modern Warfare II og Assassins Creed Valhalla er der blot tale om små performance-forbedringer, noterer Computerworlds søstermedie PCWorld.

Blandt Direct X 11 baserede spil er det Total War: Troy, der høster den største gevinst med mellem 9 og 19 procent højere leverede framerates.

I spil som Borderlands 3 og Shadow of the Tomb Raider er der til gengæld ingen nævneværdig forskel at bemærke.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job