Tesla slår rekord i antallet af solgte biler

Tesla levererede 40 procent flere biler i 2022 end i 2021.

Artikel top billede

Elon Musks elbilsfirma Tesla er netop kommet med tal for fjerde kvartal af 2022, og selskabet leverede 405.278 biler til kunderne i årets sidste kvartal, mens selskabet producerede 439.701 biler.

For året 2022 har Tesla haft sit bedste år i forhold til levering og slået sin egen rekord med 1.313.851 biler leveret. Det er en stigning på 40 procent i forhold til 2021. Det er ud af 1.369.611 producerede biler.

Det er bilselskabets model 3/Y, som står for langt de fleste leveringer med 1.247.146 styks, mens model S/X blot har stået for 66.705.

”Vi fortsatte med overgangen til en mere jævn regional blanding af køretøjsbyggerier, hvilket igen førte til en yderligere stigning i antallet af biler i transit i slutningen af ​​kvartalet,” skriver Tesla i meddelelsen.

Tesla vil komme med de finansielle resultater for kvartalet og hele 2022, efter markedsluk på den amerikanske børs onsdag 25. januar 2023.

”Tak til alle vores kunder, medarbejdere, leverandører, aktionærer og supportere, som har hjulpet os med at opnå et fantastisk 2022 i lyset af betydelige COVID- og forsyningskæderelaterede udfordringer gennem året,” meddeler Tesla.

Teslas aktie er faldet med 69 procent det seneste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S