Tesla slår rekord i antallet af solgte biler

Tesla levererede 40 procent flere biler i 2022 end i 2021.

Artikel top billede

Elon Musks elbilsfirma Tesla er netop kommet med tal for fjerde kvartal af 2022, og selskabet leverede 405.278 biler til kunderne i årets sidste kvartal, mens selskabet producerede 439.701 biler.

For året 2022 har Tesla haft sit bedste år i forhold til levering og slået sin egen rekord med 1.313.851 biler leveret. Det er en stigning på 40 procent i forhold til 2021. Det er ud af 1.369.611 producerede biler.

Det er bilselskabets model 3/Y, som står for langt de fleste leveringer med 1.247.146 styks, mens model S/X blot har stået for 66.705.

”Vi fortsatte med overgangen til en mere jævn regional blanding af køretøjsbyggerier, hvilket igen førte til en yderligere stigning i antallet af biler i transit i slutningen af ​​kvartalet,” skriver Tesla i meddelelsen.

Tesla vil komme med de finansielle resultater for kvartalet og hele 2022, efter markedsluk på den amerikanske børs onsdag 25. januar 2023.

”Tak til alle vores kunder, medarbejdere, leverandører, aktionærer og supportere, som har hjulpet os med at opnå et fantastisk 2022 i lyset af betydelige COVID- og forsyningskæderelaterede udfordringer gennem året,” meddeler Tesla.

Teslas aktie er faldet med 69 procent det seneste år.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest