Tesla slår rekord i antallet af solgte biler

Tesla levererede 40 procent flere biler i 2022 end i 2021.

Artikel top billede

Elon Musks elbilsfirma Tesla er netop kommet med tal for fjerde kvartal af 2022, og selskabet leverede 405.278 biler til kunderne i årets sidste kvartal, mens selskabet producerede 439.701 biler.

For året 2022 har Tesla haft sit bedste år i forhold til levering og slået sin egen rekord med 1.313.851 biler leveret. Det er en stigning på 40 procent i forhold til 2021. Det er ud af 1.369.611 producerede biler.

Det er bilselskabets model 3/Y, som står for langt de fleste leveringer med 1.247.146 styks, mens model S/X blot har stået for 66.705.

”Vi fortsatte med overgangen til en mere jævn regional blanding af køretøjsbyggerier, hvilket igen førte til en yderligere stigning i antallet af biler i transit i slutningen af ​​kvartalet,” skriver Tesla i meddelelsen.

Tesla vil komme med de finansielle resultater for kvartalet og hele 2022, efter markedsluk på den amerikanske børs onsdag 25. januar 2023.

”Tak til alle vores kunder, medarbejdere, leverandører, aktionærer og supportere, som har hjulpet os med at opnå et fantastisk 2022 i lyset af betydelige COVID- og forsyningskæderelaterede udfordringer gennem året,” meddeler Tesla.

Teslas aktie er faldet med 69 procent det seneste år.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job