Her er den første 4G-mobil med ’papirskærm’

CES: Nu kan man erhverve sig en reel mobiltelefon med den særlige papirskærm-teknologi ombord: Hisense Reader Pro.

Artikel top billede

(Foto: Hisense)

Mens smartphones igennem de sidste årtier har satset på stadigt mere funklende og farverige skærme, tilbyder den kinesiske elektronikproducent Hisense en helt anden tilgang til mobiltelefonen.

I selskabets nyeste smartphone, Hi Reader Pro, bydes nemlig på 6,1 tommers såkaldt ’E-ink’ touch-display, den samme som findes i e-bogslæsere, hvor der sigtes efter at emulere print på papir.

Med Hi Reader Pro får brugeren alle fordelene ved ’papirskærme’ såsom glimrende læsbarhed i direkte sollys, minimalt strømforbrug og en rolig og afslappet visning optimeret til læsning.

En baggrundsbelysning i 36 niveauer sikrer samtidig, at skærmen altid er let at læse.

Den arver samtidig alle ulemper ved teknologien.

Her er ingen farver, blot 16 forskellige nuancer af grå, mens de enkelte pixels skal blinke langsommeligt, når de skifter gråtoner – en proces, der vil være en stor hindring i spil, video eller andet der kræver dynamisk opdatering.

Af samme grund er både front og hovedkamera blevet vraget i telefonen.

Ellers en rigtig mobiltelefon

Mens mange mobilfunktioner er udeladt på grund af den særlige skærmteknologi, er andre til gengæld stødt til i forhold til selskabets tidligere hybrid-enheder.

Her finder du således Android 11 styresystemet, en octa-core Snapdragon 662 processor samt 4G-mobilopkobling til både data og opkald.

Dertil følger fire gigabyte hukommelse samt 128 gigabyte lager og et stort 4.000 mAh-batteri.

Prismæssigt lander papir-mobilen i et beskedent prisleje på 1.699 kinesiske yuan, svarende til 1.735 kroner før told og afgifter.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S