Her er den første 4G-mobil med ’papirskærm’

CES: Nu kan man erhverve sig en reel mobiltelefon med den særlige papirskærm-teknologi ombord: Hisense Reader Pro.

Artikel top billede

(Foto: Hisense)

Mens smartphones igennem de sidste årtier har satset på stadigt mere funklende og farverige skærme, tilbyder den kinesiske elektronikproducent Hisense en helt anden tilgang til mobiltelefonen.

I selskabets nyeste smartphone, Hi Reader Pro, bydes nemlig på 6,1 tommers såkaldt ’E-ink’ touch-display, den samme som findes i e-bogslæsere, hvor der sigtes efter at emulere print på papir.

Med Hi Reader Pro får brugeren alle fordelene ved ’papirskærme’ såsom glimrende læsbarhed i direkte sollys, minimalt strømforbrug og en rolig og afslappet visning optimeret til læsning.

En baggrundsbelysning i 36 niveauer sikrer samtidig, at skærmen altid er let at læse.

Den arver samtidig alle ulemper ved teknologien.

Her er ingen farver, blot 16 forskellige nuancer af grå, mens de enkelte pixels skal blinke langsommeligt, når de skifter gråtoner – en proces, der vil være en stor hindring i spil, video eller andet der kræver dynamisk opdatering.

Af samme grund er både front og hovedkamera blevet vraget i telefonen.

Ellers en rigtig mobiltelefon

Mens mange mobilfunktioner er udeladt på grund af den særlige skærmteknologi, er andre til gengæld stødt til i forhold til selskabets tidligere hybrid-enheder.

Her finder du således Android 11 styresystemet, en octa-core Snapdragon 662 processor samt 4G-mobilopkobling til både data og opkald.

Dertil følger fire gigabyte hukommelse samt 128 gigabyte lager og et stort 4.000 mAh-batteri.

Prismæssigt lander papir-mobilen i et beskedent prisleje på 1.699 kinesiske yuan, svarende til 1.735 kroner før told og afgifter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S