Her er den første 4G-mobil med ’papirskærm’

CES: Nu kan man erhverve sig en reel mobiltelefon med den særlige papirskærm-teknologi ombord: Hisense Reader Pro.

Artikel top billede

(Foto: Hisense)

Mens smartphones igennem de sidste årtier har satset på stadigt mere funklende og farverige skærme, tilbyder den kinesiske elektronikproducent Hisense en helt anden tilgang til mobiltelefonen.

I selskabets nyeste smartphone, Hi Reader Pro, bydes nemlig på 6,1 tommers såkaldt ’E-ink’ touch-display, den samme som findes i e-bogslæsere, hvor der sigtes efter at emulere print på papir.

Med Hi Reader Pro får brugeren alle fordelene ved ’papirskærme’ såsom glimrende læsbarhed i direkte sollys, minimalt strømforbrug og en rolig og afslappet visning optimeret til læsning.

En baggrundsbelysning i 36 niveauer sikrer samtidig, at skærmen altid er let at læse.

Den arver samtidig alle ulemper ved teknologien.

Her er ingen farver, blot 16 forskellige nuancer af grå, mens de enkelte pixels skal blinke langsommeligt, når de skifter gråtoner – en proces, der vil være en stor hindring i spil, video eller andet der kræver dynamisk opdatering.

Af samme grund er både front og hovedkamera blevet vraget i telefonen.

Ellers en rigtig mobiltelefon

Mens mange mobilfunktioner er udeladt på grund af den særlige skærmteknologi, er andre til gengæld stødt til i forhold til selskabets tidligere hybrid-enheder.

Her finder du således Android 11 styresystemet, en octa-core Snapdragon 662 processor samt 4G-mobilopkobling til både data og opkald.

Dertil følger fire gigabyte hukommelse samt 128 gigabyte lager og et stort 4.000 mAh-batteri.

Prismæssigt lander papir-mobilen i et beskedent prisleje på 1.699 kinesiske yuan, svarende til 1.735 kroner før told og afgifter.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S