Ny trådløs standard ligner et must: Apple står bag den nye Qi2 standard

CES: Det bliver lettere og mere strømeffektivt at oplade trådløst med Qi2-standarden.

Artikel top billede

Apple står bag den nye Qi 2.0 trådløse opladningstandard, som tager afsæt i Apples MagSafe standard som udkom sammen med iPhone 12 i 2020.

Det har ikke altid været ligetil at få trådløs opladning til at fungere gnidningsfrit.

Selvom Qi-standarden for trådløs opladning er udbredt, er det langt fra alle enheder, der er certificeret til brug sammen med standarden.

Samtidig kan der opstå tab af forbindelse eller ringe ladeevne på grund af uhensigtsmæssig placering af spolerne inde i enhederne.

Det sigter brancheorganisationen Wireless Power Consortium at rette op på med opdateringen til version 2.0 af Qi-standarden.

Apple står bag

Bag den nye Qi2-standard er Apples MagSafe teknologi, som ved hjælp af magneter sikrer en optimal placering af enheder som mobiltelefoner på ladefladen i forbindelse med trådløs opladning.

”QI2s magnetiske profil for strømoverførsel vil sikre, at smartphones og andre enheder med genopladelige batterier er perfekt placerede til trådløs opladning, hvilket giver mere effektiv strømoverførsel og hurtigere opladning,” oplyser WPC.

Samtidig skulle Qi2 minimere risikoen for skade på enheden eller enhedens batteri, lyder det.

Den nye standard åbner samtidig nye muligheder op for elektronik producenter til at lave nye enheder og tilbehør som hidtil ikke har kunnet anvende nutidige flade-til-flade trådløs opladning.

De første enheder med Qi2 understøttelse forventes at være salgsklar op til julehandlen 2023.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S