Ny trådløs standard ligner et must: Apple står bag den nye Qi2 standard

CES: Det bliver lettere og mere strømeffektivt at oplade trådløst med Qi2-standarden.

Artikel top billede

Apple står bag den nye Qi 2.0 trådløse opladningstandard, som tager afsæt i Apples MagSafe standard som udkom sammen med iPhone 12 i 2020.

Det har ikke altid været ligetil at få trådløs opladning til at fungere gnidningsfrit.

Selvom Qi-standarden for trådløs opladning er udbredt, er det langt fra alle enheder, der er certificeret til brug sammen med standarden.

Samtidig kan der opstå tab af forbindelse eller ringe ladeevne på grund af uhensigtsmæssig placering af spolerne inde i enhederne.

Det sigter brancheorganisationen Wireless Power Consortium at rette op på med opdateringen til version 2.0 af Qi-standarden.

Apple står bag

Bag den nye Qi2-standard er Apples MagSafe teknologi, som ved hjælp af magneter sikrer en optimal placering af enheder som mobiltelefoner på ladefladen i forbindelse med trådløs opladning.

”QI2s magnetiske profil for strømoverførsel vil sikre, at smartphones og andre enheder med genopladelige batterier er perfekt placerede til trådløs opladning, hvilket giver mere effektiv strømoverførsel og hurtigere opladning,” oplyser WPC.

Samtidig skulle Qi2 minimere risikoen for skade på enheden eller enhedens batteri, lyder det.

Den nye standard åbner samtidig nye muligheder op for elektronik producenter til at lave nye enheder og tilbehør som hidtil ikke har kunnet anvende nutidige flade-til-flade trådløs opladning.

De første enheder med Qi2 understøttelse forventes at være salgsklar op til julehandlen 2023.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S