Ny trådløs standard ligner et must: Apple står bag den nye Qi2 standard

CES: Det bliver lettere og mere strømeffektivt at oplade trådløst med Qi2-standarden.

Artikel top billede

Apple står bag den nye Qi 2.0 trådløse opladningstandard, som tager afsæt i Apples MagSafe standard som udkom sammen med iPhone 12 i 2020.

Det har ikke altid været ligetil at få trådløs opladning til at fungere gnidningsfrit.

Selvom Qi-standarden for trådløs opladning er udbredt, er det langt fra alle enheder, der er certificeret til brug sammen med standarden.

Samtidig kan der opstå tab af forbindelse eller ringe ladeevne på grund af uhensigtsmæssig placering af spolerne inde i enhederne.

Det sigter brancheorganisationen Wireless Power Consortium at rette op på med opdateringen til version 2.0 af Qi-standarden.

Apple står bag

Bag den nye Qi2-standard er Apples MagSafe teknologi, som ved hjælp af magneter sikrer en optimal placering af enheder som mobiltelefoner på ladefladen i forbindelse med trådløs opladning.

”QI2s magnetiske profil for strømoverførsel vil sikre, at smartphones og andre enheder med genopladelige batterier er perfekt placerede til trådløs opladning, hvilket giver mere effektiv strømoverførsel og hurtigere opladning,” oplyser WPC.

Samtidig skulle Qi2 minimere risikoen for skade på enheden eller enhedens batteri, lyder det.

Den nye standard åbner samtidig nye muligheder op for elektronik producenter til at lave nye enheder og tilbehør som hidtil ikke har kunnet anvende nutidige flade-til-flade trådløs opladning.

De første enheder med Qi2 understøttelse forventes at være salgsklar op til julehandlen 2023.

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,