Amerikansk uddannelsesmyndighed forbyder ChatGPT: Programmet fører til snyd og problemer med elevers læring

Elever og lærere på skoler i New York vil ikke længere have adgang til Ai-programmet ChatGPT. Det sker efter flere bekymringer – blandt andet angående elevernes læring.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Lærere og elever på skoler i New York i USA vil ikke kunne tilgå ChatGPT på skolernes netværk fremover.

Byens uddannelsesmyndigheder har nemlig forbudt AI-chatten.

Det skriver Chalkbeat.

Blokering sker grundet "negative indvirkninger på elevernes læring og bekymringer vedrørende sikkerheden og nøjagtigheden af ​​indholdet," meddeler New York City Education Department.

Der hersker altså frygt for, at eleverne vil bruge programmet til opgaver og ikke få noget ud af undervisninger, og dertil hersker der frygt for, hvorvidt det, programmet skriver, er korrekt.

Blandt andet programmets evne til at løse essays er en af bekymringerne.

"På grund af bekymringer om negative indvirkninger på elevernes læring og bekymringer vedrørende sikkerheden og nøjagtigheden af ​​indhold, er adgangen til ChatGPT begrænset på New York City Public Schools' netværk og enheder," sagde talsmand for uddannelsesafdelingen, Jenna Lyle ifølge Chalkbeat og fortsætter:

"Selvom værktøjet muligvis kan give hurtige og nemme svar på spørgsmål, opbygger det ikke kritisk tænkning og problemløsningsevner, som er afgørende for akademisk og livslang succes."

Det er muligt for skolerne at anmode om adgang til AI-chatten, men kun hvis det handler om at studere eller undervise teknologien bag robotten.

New York dækker over USA’s største skolesystem, og beslutningen kan derved muligvis føre til lignende tiltag blandt andre institutioner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect