Amerikansk uddannelsesmyndighed forbyder ChatGPT: Programmet fører til snyd og problemer med elevers læring

Elever og lærere på skoler i New York vil ikke længere have adgang til Ai-programmet ChatGPT. Det sker efter flere bekymringer – blandt andet angående elevernes læring.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Lærere og elever på skoler i New York i USA vil ikke kunne tilgå ChatGPT på skolernes netværk fremover.

Byens uddannelsesmyndigheder har nemlig forbudt AI-chatten.

Det skriver Chalkbeat.

Blokering sker grundet "negative indvirkninger på elevernes læring og bekymringer vedrørende sikkerheden og nøjagtigheden af ​​indholdet," meddeler New York City Education Department.

Der hersker altså frygt for, at eleverne vil bruge programmet til opgaver og ikke få noget ud af undervisninger, og dertil hersker der frygt for, hvorvidt det, programmet skriver, er korrekt.

Blandt andet programmets evne til at løse essays er en af bekymringerne.

"På grund af bekymringer om negative indvirkninger på elevernes læring og bekymringer vedrørende sikkerheden og nøjagtigheden af ​​indhold, er adgangen til ChatGPT begrænset på New York City Public Schools' netværk og enheder," sagde talsmand for uddannelsesafdelingen, Jenna Lyle ifølge Chalkbeat og fortsætter:

"Selvom værktøjet muligvis kan give hurtige og nemme svar på spørgsmål, opbygger det ikke kritisk tænkning og problemløsningsevner, som er afgørende for akademisk og livslang succes."

Det er muligt for skolerne at anmode om adgang til AI-chatten, men kun hvis det handler om at studere eller undervise teknologien bag robotten.

New York dækker over USA’s største skolesystem, og beslutningen kan derved muligvis føre til lignende tiltag blandt andre institutioner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S