Morgen-briefing: Alle statslige myndigheder skal opdatere ISO-struktur / Du bør ikke streame med din spilkonsol / Grønt lys til stor spionsag mod israelsk spionfirma / Hiper runder 100.000 kunder

Alle statslige myndigheder skal opdatere deres ISO-struktur. Du bør ikke streame med din spilkonsol. Grønt lys til stor spionsag mod israelsk spionfirma. Hiper runder 100.000 kunder. Facebook og YouTube fjerner indhold efter brasilianske optøjer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld. Dagens første sending af nyheder er denne morgen skrevet og sammensat af Dan Jensen.

Alle statslige myndigheder skal opdatere ISO-struktur

Digitaliseringsstyrelsen har frikøbt sikkerhedstandarden ISO 27002:2022, som er en vejledning til ISO 27001, som alle danske myndigheder arbejder efter.

ISO 27001 er samtidig ved at blive oversat til dansk, og den danske version ventes at udkomme inden for de kommende par måneder.

Herefter skal alle danske myndigheder i gang med at opdatere deres versioner af ISO-standarden.

“Startende fra udgivelsestidspunktet af den danske version har alle statslige myndigheder 12 måneder til at implementere efter den opdaterede version af ISO 27001:2022,” meddeler Digitaliseringsstyrelsen.

Styrelsen opfordrer til, at alle myndigheder omgående går i gang med arbejdet med den opdaterede struktur og de nye foranstaltninger.

Du bør ikke streame med din spilkonsol

Din spilkonsol sluger store mængder strøm, og du bør ikke anvende den til streaming, lyder det i en opgørelse fra Flatpanelse bragt af Ekstra Bladet.

Ifølge opgørelsen er strømforbruget i en PlayStation 5, der anvendes til streaming, op til 25 gange højere end en Chromecast og 20 gange højere end Apple TV.

Samme billede ser vi med XBox.

Desuden er streamingkvaliteten relativt dårlig i spilkonsollerne, fremgår det.

Grønt lys til stor spionsag mod israelsk spionfirma

Den amerikanske Højesteret giver grønt lys til, at WhatsApp - der ejes af Meta - sagsøger israelske NSO Group.

WhatsApp mener, at israelerne har udnyttet en bug i WhatsApp-appen til at installere Pegaus-spywaren til overvågning af 1.400 brugere - herunder journalister, menneskerettigheds-aktivister og andre.

NSO Group har kæmpet ihærdigt for at afværge sagsanlægget. NSO har blandt andet argumenteret med, at selskabet med Pegasus arbejdede på vegne af unavngivne stater og derfor ikke kan holdes ansvarlig, da selskabet mener at have status som ‘statslig agent.’

Den model afviser USA dog blankt kan anvendes for et selskab.

Hiper runder 100.000 kunder

Det danske internetselskab Hiper runder 100.000 kunder, og det sker et halvt år tidligere end forventet, lyder det fra selskabet, som betegner de 100.000 kunder som en ‘strategisk milepæl.’

Selskabet blev etableret i 2015 og ejes af TDC-selskabet Nuuday.

“Nu skal der yderligere skub under digitalisering og fiberdækning,” lyder det fra Hiper, som “ser frem til at fortsætte kundevæksten.”

“Hiper er sat i verden for at tilbyde lynhurtigt og driftssikkert internet til en konkurrencedygtig pris og med en sublim kundeservice, og det synes jeg i dén grad, at vores 100.000 kunder er et vidnesbyrd om, at vi lykkes med,” meddeler direktør Mads Hein.

Facebook og YouTube fjerner indhold efter brasilianske optøjer

Facebook og YouTube er godt i gang med at fjerne indhold fra de to platforme i kølvandet på optøjerne i Brasilien, hvor støtter af tidligere præsident Jair Bolsonaro er gået på gaden for med vold at få ham genindsat.

Facebook og YouTube meddeler, at de fjerner al indhold, som støtter eller hylder optøjerne.

Oprørerne har blandt andet angrebet den brasilianske parlaments-bygning i et angreb, der i både udførelse og baggrund minder en del om angrebet mod Capitol Hill i USA i forbindelse med Donald Trumps valgs-nederlag.

“Forud for valget vurderede vi Brasilien som en midlertidig højrisiko-lokation, og vi har løbende fjernet indhold, der opfordrer folk til at gribe til våben eller til at erobre kongressen eller andre bygninger,” meddeler Meta.

Især er Facebook, Twitter, YouTube, Telegram og TikTok blevet anvendt til at sprede budskabet om oprøret.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos