Markant kovending: Apple kan være på vej med Mac-computer med touch-screen

Apple har altid sagt, at det er en virkelig dårlig ide. Men nu ser selskabet alligevel ud til at være på vej med en ny laptop-computer med touch screen.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apple har altid forsvoret det, og Steve Jobs ville slet ikke have det. Men nu er Apple alligevel i gang med at udvikle nye Mac-modeller med touch-screen.

Ifølge Bloomberg har selskabet igangsat et udviklings-projekt, som ‘indikerer, at Apple seriøst overvejer at producere touch-screen Macs,” som det hedder.

Det vil i givet fald være første gang nogensinde, at Apple lancerer Mac-computere med touch screen.

Selskabets stifter og brugervenligheds-fanatiker Steve Jobs var notorisk imod det og kaldte blandt andet touch screen på computere for ‘ergonomisk forfærdelige.’

Steve Jobs fastslog flere gange, at berøringsfølsomme skærme ikke må være lodrette.

“Efter nogen tid vil dine arme falde af,” sagde han blandt andet i 2010 om touch screen på laptop.

Den linie har nuværende topchef Tim Cook fastholdt. Han sagde blandt andet i 2012, at Microsofts sammensmeltning af laptop og tablet svarer til at kombinere en brødrister med et køleskab.

Til gengæld har Apple som bekendt haft stor succes med touch screen på tablet-området med iPad, hvor touch screen er en central funktionr.

Ifølge Bloomberg har der hos Apple af den grund i årevis også været en opfattelse af, at Mac med touch screen ville kunne kannibalisere iPad-salget.

Markedet har imidletid ændret sig, og stort set alle Apples konkurrenter på markedet for bærbare computere har efterhånden lanceret bærbare computere med touch screen.

Det lægger et vist pres på Apple, som desuden kan se, at salget af Mac i den seneste tid har overhalet iPad-salget.

Bloomberg vurderer, at Apple vil kunne lancere den første Mac med touch screen i 2025 i forbindelse med en større opgradering af MacBook Pro.

Apple har for flere år siden åbnet for, at apps til iPad og iPhone også kan anvendes på Mac.

Der er dog for tiden intet, der tyder på, at Apple har planer om at kombinere sine to styresystemer, iOS og macOS.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S