Danske kryptoinvestorer skjuler deres gevinster for skat i stor stil - risikerer fængsel

Danske krypto-investorer indberetter ofte ikke deres gevinster til skat. Skatteeksperter anbefaler, at handler meldes til skattestyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Danske kryptospekulanter indberetter ofte ikke deres gevinter til skat, da de er bange for så at modtage skatteregninger i millionklassen.

Børsen skriver, at man i flere onlinefora kan læse om spekulanter, som ‘er bange for, at Skattestyrelsen får indblik i deres handler.’

Omkring 650.000 danskere har handlet med kryptovaluta, og avisen skriver, at man ud over skattegæld risikerer både bøde og at komme i fængsel, hvis ikke man indrapporterer sin gevinst.

En kryptohandler siger til avisen, at han er blevet ‘tvungen skattesvindler’ og at det danske skattevæsen ‘fucker folks liv op.’

"Reglerne for opgørelsen for fortjenester på kryptovaluta er så komplicerede, at sandsynligheden for at nå frem til præcis samme tal som Skattestyrelsen er forsvindende lille. Det betyder også, at langt de fleste personer risikerer at ende i en situation, hvor de har begået skatteunddragelse,” siger advokat i Samar Law med speciale i kryptohande Payam Samarghandi til avisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse