Danske kryptoinvestorer skjuler deres gevinster for skat i stor stil - risikerer fængsel

Danske krypto-investorer indberetter ofte ikke deres gevinster til skat. Skatteeksperter anbefaler, at handler meldes til skattestyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Danske kryptospekulanter indberetter ofte ikke deres gevinter til skat, da de er bange for så at modtage skatteregninger i millionklassen.

Børsen skriver, at man i flere onlinefora kan læse om spekulanter, som ‘er bange for, at Skattestyrelsen får indblik i deres handler.’

Omkring 650.000 danskere har handlet med kryptovaluta, og avisen skriver, at man ud over skattegæld risikerer både bøde og at komme i fængsel, hvis ikke man indrapporterer sin gevinst.

En kryptohandler siger til avisen, at han er blevet ‘tvungen skattesvindler’ og at det danske skattevæsen ‘fucker folks liv op.’

"Reglerne for opgørelsen for fortjenester på kryptovaluta er så komplicerede, at sandsynligheden for at nå frem til præcis samme tal som Skattestyrelsen er forsvindende lille. Det betyder også, at langt de fleste personer risikerer at ende i en situation, hvor de har begået skatteunddragelse,” siger advokat i Samar Law med speciale i kryptohande Payam Samarghandi til avisen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect