Danske kryptoinvestorer skjuler deres gevinster for skat i stor stil - risikerer fængsel

Danske krypto-investorer indberetter ofte ikke deres gevinster til skat. Skatteeksperter anbefaler, at handler meldes til skattestyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Danske kryptospekulanter indberetter ofte ikke deres gevinter til skat, da de er bange for så at modtage skatteregninger i millionklassen.

Børsen skriver, at man i flere onlinefora kan læse om spekulanter, som ‘er bange for, at Skattestyrelsen får indblik i deres handler.’

Omkring 650.000 danskere har handlet med kryptovaluta, og avisen skriver, at man ud over skattegæld risikerer både bøde og at komme i fængsel, hvis ikke man indrapporterer sin gevinst.

En kryptohandler siger til avisen, at han er blevet ‘tvungen skattesvindler’ og at det danske skattevæsen ‘fucker folks liv op.’

"Reglerne for opgørelsen for fortjenester på kryptovaluta er så komplicerede, at sandsynligheden for at nå frem til præcis samme tal som Skattestyrelsen er forsvindende lille. Det betyder også, at langt de fleste personer risikerer at ende i en situation, hvor de har begået skatteunddragelse,” siger advokat i Samar Law med speciale i kryptohande Payam Samarghandi til avisen.

Annonce

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job