GHz-muren brudt igen: Nu kan du købe den nye rekord-processor

Det tog næsten ti år, før seks GHz-muren kunne brydes. Mød den nye rekordholder.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Intel er igen ude med klodens hurtigst snurrende processor: Core i9-13900KS.

Den amerikanske chip-producents nye top-chip bliver endda den første, som kan snurre over seks milliarder gange per sekund, altså 6,0 GHz.

Dermed er det den første processor, der bryder GHZ-muren, siden AMD i 2013 lancerede FX-5950 processoren, der dengang kunne snurre med op til 5,0 GHz.

Fælles for begge processorer, og for langt de fleste processorer, er, at de højeste frekvenser kun opnås kortvarigt og på en enkel af regnekernerne.

Intels nye hurtigsnurrer er en fintunet version af i9 13900K, hvis max-frekvens på 5,8 GHz kun opnås kortvarigt på de særlige performance-kerner. Ved almindelig drift er basisfrekvensen på mellem 2,2 og 3,0 GHz.

Begge processorer består af 24 kerner, otte af performance-typen og 16 af den strømeffektive type.

Den nye KS-processor markerer sig dog ved at have et standardforbrug på 150 watt (og givetvis endnu højere forbrug i performance-mode), hvor 13900K nøjes med at trække 125 watt.

Intels nye hurtigløber kan samtidig bryste sig af, at være den første processor nogensinde, der har opnået en frekvens på over 9,0 GHz. Det skete ved et overclocking event i december 2022.

Intels Core i9 13900KS får salgsdebut i februar 2023 til en pris på 699 amerikanske dollar, svarende til knap 4.800 kroner før told og moms.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job