GHz-muren brudt igen: Nu kan du købe den nye rekord-processor

Det tog næsten ti år, før seks GHz-muren kunne brydes. Mød den nye rekordholder.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Intel er igen ude med klodens hurtigst snurrende processor: Core i9-13900KS.

Den amerikanske chip-producents nye top-chip bliver endda den første, som kan snurre over seks milliarder gange per sekund, altså 6,0 GHz.

Dermed er det den første processor, der bryder GHZ-muren, siden AMD i 2013 lancerede FX-5950 processoren, der dengang kunne snurre med op til 5,0 GHz.

Fælles for begge processorer, og for langt de fleste processorer, er, at de højeste frekvenser kun opnås kortvarigt og på en enkel af regnekernerne.

Intels nye hurtigsnurrer er en fintunet version af i9 13900K, hvis max-frekvens på 5,8 GHz kun opnås kortvarigt på de særlige performance-kerner. Ved almindelig drift er basisfrekvensen på mellem 2,2 og 3,0 GHz.

Begge processorer består af 24 kerner, otte af performance-typen og 16 af den strømeffektive type.

Den nye KS-processor markerer sig dog ved at have et standardforbrug på 150 watt (og givetvis endnu højere forbrug i performance-mode), hvor 13900K nøjes med at trække 125 watt.

Intels nye hurtigløber kan samtidig bryste sig af, at være den første processor nogensinde, der har opnået en frekvens på over 9,0 GHz. Det skete ved et overclocking event i december 2022.

Intels Core i9 13900KS får salgsdebut i februar 2023 til en pris på 699 amerikanske dollar, svarende til knap 4.800 kroner før told og moms.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S