GHz-muren brudt igen: Nu kan du købe den nye rekord-processor

Det tog næsten ti år, før seks GHz-muren kunne brydes. Mød den nye rekordholder.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Intel er igen ude med klodens hurtigst snurrende processor: Core i9-13900KS.

Den amerikanske chip-producents nye top-chip bliver endda den første, som kan snurre over seks milliarder gange per sekund, altså 6,0 GHz.

Dermed er det den første processor, der bryder GHZ-muren, siden AMD i 2013 lancerede FX-5950 processoren, der dengang kunne snurre med op til 5,0 GHz.

Fælles for begge processorer, og for langt de fleste processorer, er, at de højeste frekvenser kun opnås kortvarigt og på en enkel af regnekernerne.

Intels nye hurtigsnurrer er en fintunet version af i9 13900K, hvis max-frekvens på 5,8 GHz kun opnås kortvarigt på de særlige performance-kerner. Ved almindelig drift er basisfrekvensen på mellem 2,2 og 3,0 GHz.

Begge processorer består af 24 kerner, otte af performance-typen og 16 af den strømeffektive type.

Den nye KS-processor markerer sig dog ved at have et standardforbrug på 150 watt (og givetvis endnu højere forbrug i performance-mode), hvor 13900K nøjes med at trække 125 watt.

Intels nye hurtigløber kan samtidig bryste sig af, at være den første processor nogensinde, der har opnået en frekvens på over 9,0 GHz. Det skete ved et overclocking event i december 2022.

Intels Core i9 13900KS får salgsdebut i februar 2023 til en pris på 699 amerikanske dollar, svarende til knap 4.800 kroner før told og moms.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S