2022 blev et hedt elbilsår for danskerne: Så stor er andelen af elbiler på vejene

Det er blevet til næsten 70 procent flere elbiler på de danske veje i 2022.

Artikel top billede

Skoda Enyaq iV blev den mest populære el-SUVi blandt danskerne i 2022.

Elbilerne rykker stadig i retning af at blive hvermandseje i Danmark.

Det fremgår af nyeste opgørelse fra Danmarks Statistik, som viser, at den samlede bestand af elbiler i Danmark er vokset med 69 procent i løbet af 2022.

Ved nytåret 2023 kunne der tælles i alt 112.700 elbiler på de danske veje, mod 77.900 ved udgangen af 2021.

Danskernes købelys til elektrificerede biler betyder at i alt en ud af 13 biler blandt samtlige danske personbiler nu har udgang til en stikontakt. Det svarer til 7,7 procent mod 5,2 procent året tidligere.

Tallene inkluderer også plugin-hybrider, hvis antal også blev overhalet af rendyrkede elbiler i løbet af 2022.

Elbiler haler ind

Fremgangen sker i et år, hvor antallet af nyregistreringer ellers er faldet markant grundet højere bilpriser og lange leveringstider. I 2022 blev det således til 20 procent færre nye biler end i 2021.

Omvendt er andelen af indregistrerede el- og pluginbiler steget fra 38 procent af nye biler i 2022. I 2021 var andelen 35 procent.

I elbilernes tilfælde er bestandens fremgang præget af, at mange brugte elbiler er importeret fra Tyskland og Sverige.

Hele 37 procent af årets nye elbiler på de danske veje, var således brugte importbiler.

Skoda, VW og Tesla hitter

Blandt årets mest populære elbiler finder man primært store SUV’er.

Her fører Skoda Enyaq iV foran Volkwagen ID.4 og Teslas Model Y, som henholdsvis kan prale af at være nummer 9, 11 og 12 blandt de mest solgte biler i 2022 ifølge De Danske Bilimportørers oversigt over nyregistreringer.

Landets mest importerede bil blev Peugeots 208 model, som også kan anskaffes med en elektrisk drivlinje.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S