KL har afsluttet langvarige forhandlinger med Google i Helsingør-sagen: Her er, hvad KL er nået frem til

Datatilsynet har modtaget nye argumenter i Chromebook-sagen, som KL håber, kan være det sidste skridt mod, at de danske kommuner igen skal kunne anvende Googles Chromebooks i folkeskolerne. "Det er svært bare at sige, hvad det er, vi har fundet ud af," lyder det fra KLs kontorchef for digitalisering og teknologi.

Artikel top billede

(Foto: KL)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke argumenter, som KLs kontorchef Pia Færch mener at overbevise Datatilsynet med i Chromebook-sagen.
1.194
6 min
I slutningen af januar afleverede Kommunernes Landsforening (KL) den sidste dokumentation til Datatilsynet, som KL håber, er de papirer, der kan afslutte det efterhånden langstrakte sagsforløb, som har handlet om problemer mellem danske kommuner og de Chromebooks, som de tilbyder børn i folkeskolerne.

Sagens hovedkommune - Helsingør Kommune - har over flere omgange forsøgt at få Datatilsynet med på at lovliggøre brugen af Googles Chromebooks med de kontraktuelle og tekniske vilkår, som Google tilbyder sine kunder i dag.

Men Datatilsynet har indtil nu holdt fast i, at der ikke har forelagt tilstrækkelig dokumentation for, at brugen af Chromebooks i folkeskolerne er i overensstemmelse med GDPR.

Hele den lange saga, som Helsingør-sagen (eller Chromebook-sagen, som den også kaldes) kan du findes links til i bunden af artiklen.

Men nu har Computerworld prøvet at få fat i KL's kontorchef for digitalisering og teknologi Pia Færch, til en snak om, hvad det er for slagkraftige nye argumenter og dokumentation, som foreningen mener kan løse GDPR-udfordringerne med tech-giganten.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job