KL har afsluttet langvarige forhandlinger med Google i Helsingør-sagen: Her er, hvad KL er nået frem til

Datatilsynet har modtaget nye argumenter i Chromebook-sagen, som KL håber, kan være det sidste skridt mod, at de danske kommuner igen skal kunne anvende Googles Chromebooks i folkeskolerne. "Det er svært bare at sige, hvad det er, vi har fundet ud af," lyder det fra KLs kontorchef for digitalisering og teknologi.

Artikel top billede

(Foto: KL)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke argumenter, som KLs kontorchef Pia Færch mener at overbevise Datatilsynet med i Chromebook-sagen.
1.194
6 min
I slutningen af januar afleverede Kommunernes Landsforening (KL) den sidste dokumentation til Datatilsynet, som KL håber, er de papirer, der kan afslutte det efterhånden langstrakte sagsforløb, som har handlet om problemer mellem danske kommuner og de Chromebooks, som de tilbyder børn i folkeskolerne.

Sagens hovedkommune - Helsingør Kommune - har over flere omgange forsøgt at få Datatilsynet med på at lovliggøre brugen af Googles Chromebooks med de kontraktuelle og tekniske vilkår, som Google tilbyder sine kunder i dag.

Men Datatilsynet har indtil nu holdt fast i, at der ikke har forelagt tilstrækkelig dokumentation for, at brugen af Chromebooks i folkeskolerne er i overensstemmelse med GDPR.

Hele den lange saga, som Helsingør-sagen (eller Chromebook-sagen, som den også kaldes) kan du findes links til i bunden af artiklen.

Men nu har Computerworld prøvet at få fat i KL's kontorchef for digitalisering og teknologi Pia Færch, til en snak om, hvad det er for slagkraftige nye argumenter og dokumentation, som foreningen mener kan løse GDPR-udfordringerne med tech-giganten.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S