KL har afsluttet langvarige forhandlinger med Google i Helsingør-sagen: Her er, hvad KL er nået frem til

Datatilsynet har modtaget nye argumenter i Chromebook-sagen, som KL håber, kan være det sidste skridt mod, at de danske kommuner igen skal kunne anvende Googles Chromebooks i folkeskolerne. "Det er svært bare at sige, hvad det er, vi har fundet ud af," lyder det fra KLs kontorchef for digitalisering og teknologi.

Artikel top billede

(Foto: KL)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke argumenter, som KLs kontorchef Pia Færch mener at overbevise Datatilsynet med i Chromebook-sagen.
1.194
6 min
I slutningen af januar afleverede Kommunernes Landsforening (KL) den sidste dokumentation til Datatilsynet, som KL håber, er de papirer, der kan afslutte det efterhånden langstrakte sagsforløb, som har handlet om problemer mellem danske kommuner og de Chromebooks, som de tilbyder børn i folkeskolerne.

Sagens hovedkommune - Helsingør Kommune - har over flere omgange forsøgt at få Datatilsynet med på at lovliggøre brugen af Googles Chromebooks med de kontraktuelle og tekniske vilkår, som Google tilbyder sine kunder i dag.

Men Datatilsynet har indtil nu holdt fast i, at der ikke har forelagt tilstrækkelig dokumentation for, at brugen af Chromebooks i folkeskolerne er i overensstemmelse med GDPR.

Hele den lange saga, som Helsingør-sagen (eller Chromebook-sagen, som den også kaldes) kan du findes links til i bunden af artiklen.

Men nu har Computerworld prøvet at få fat i KL's kontorchef for digitalisering og teknologi Pia Færch, til en snak om, hvad det er for slagkraftige nye argumenter og dokumentation, som foreningen mener kan løse GDPR-udfordringerne med tech-giganten.

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Serpier

    Databeskyttelse i virksomheder og skærpede krav til IT-infrastrukturen

    I et stadigt mere komplekst trussel landskab, hvor sofistikerede cyberangreb, ransomware og datalækager udgør en konstant risiko, er IT-sikkerhed for længst rykket direkte ind i bestyrelseslokalet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S