KL har afsluttet langvarige forhandlinger med Google i Helsingør-sagen: Her er, hvad KL er nået frem til

Datatilsynet har modtaget nye argumenter i Chromebook-sagen, som KL håber, kan være det sidste skridt mod, at de danske kommuner igen skal kunne anvende Googles Chromebooks i folkeskolerne. "Det er svært bare at sige, hvad det er, vi har fundet ud af," lyder det fra KLs kontorchef for digitalisering og teknologi.

Artikel top billede

(Foto: KL)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke argumenter, som KLs kontorchef Pia Færch mener at overbevise Datatilsynet med i Chromebook-sagen.
1.194
6 min
I slutningen af januar afleverede Kommunernes Landsforening (KL) den sidste dokumentation til Datatilsynet, som KL håber, er de papirer, der kan afslutte det efterhånden langstrakte sagsforløb, som har handlet om problemer mellem danske kommuner og de Chromebooks, som de tilbyder børn i folkeskolerne.

Sagens hovedkommune - Helsingør Kommune - har over flere omgange forsøgt at få Datatilsynet med på at lovliggøre brugen af Googles Chromebooks med de kontraktuelle og tekniske vilkår, som Google tilbyder sine kunder i dag.

Men Datatilsynet har indtil nu holdt fast i, at der ikke har forelagt tilstrækkelig dokumentation for, at brugen af Chromebooks i folkeskolerne er i overensstemmelse med GDPR.

Hele den lange saga, som Helsingør-sagen (eller Chromebook-sagen, som den også kaldes) kan du findes links til i bunden af artiklen.

Men nu har Computerworld prøvet at få fat i KL's kontorchef for digitalisering og teknologi Pia Færch, til en snak om, hvad det er for slagkraftige nye argumenter og dokumentation, som foreningen mener kan løse GDPR-udfordringerne med tech-giganten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect