KL har afsluttet langvarige forhandlinger med Google i Helsingør-sagen: Her er, hvad KL er nået frem til

Datatilsynet har modtaget nye argumenter i Chromebook-sagen, som KL håber, kan være det sidste skridt mod, at de danske kommuner igen skal kunne anvende Googles Chromebooks i folkeskolerne. "Det er svært bare at sige, hvad det er, vi har fundet ud af," lyder det fra KLs kontorchef for digitalisering og teknologi.

Artikel top billede

(Foto: KL)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke argumenter, som KLs kontorchef Pia Færch mener at overbevise Datatilsynet med i Chromebook-sagen.
1.194
6 min
I slutningen af januar afleverede Kommunernes Landsforening (KL) den sidste dokumentation til Datatilsynet, som KL håber, er de papirer, der kan afslutte det efterhånden langstrakte sagsforløb, som har handlet om problemer mellem danske kommuner og de Chromebooks, som de tilbyder børn i folkeskolerne.

Sagens hovedkommune - Helsingør Kommune - har over flere omgange forsøgt at få Datatilsynet med på at lovliggøre brugen af Googles Chromebooks med de kontraktuelle og tekniske vilkår, som Google tilbyder sine kunder i dag.

Men Datatilsynet har indtil nu holdt fast i, at der ikke har forelagt tilstrækkelig dokumentation for, at brugen af Chromebooks i folkeskolerne er i overensstemmelse med GDPR.

Hele den lange saga, som Helsingør-sagen (eller Chromebook-sagen, som den også kaldes) kan du findes links til i bunden af artiklen.

Men nu har Computerworld prøvet at få fat i KL's kontorchef for digitalisering og teknologi Pia Færch, til en snak om, hvad det er for slagkraftige nye argumenter og dokumentation, som foreningen mener kan løse GDPR-udfordringerne med tech-giganten.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S