Underskrifts-indsamling om store bededag ramt af it-sabotage

Fagbevægelsens Hovedorganisation, der tæller 1,3 millioner lønmodtagere, skriver på Twitter, at deres underskriftindsamling, som mere end 200.000 har skrevet under på, tirsdag aften blev ramt af det, de kalder for et "hackerangreb."

Artikel top billede

I går tirsdag igangsatte Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) en underskriftindsamling, der skal vise befolkningens utilfredshed med regeringens forslag om at fjerne store bededag som fridag.

Flere hundrede tusinder danskere havde været inde at skrive under i forbindelse med indsamlingen, men på et tidspunkt efter 20:30 tirsdag aften, blev underskriftindsamlingen på bevarstorebededag.dk ramt af et cyberangreb.

Det skriver FH på Twitter.

I tweetet lyder det, at underskriftindsamlingen er blevet "angrebet af hackere".

Samtidig oplyser FH, at de håndterer det, de betegner som et "hackerangreb" og i øvrigt tager sagen meget alvorligt.

Angrebet har betydet, at FH har fjernet den løbende tæller, der registrerer antallet af underskrivere, og nu lyder det i stedet på hjemmesiden, at "mere end 220.000 danskere har skrevet under."

I et andet tweet oplyser FH, at man fortsætter indsamlingen af underskrifter. Mens indsamlingen pågår, arbejder man på at blokere nogle ip-adresser og forsøger at rydde ud i falske emails, lyder det i tweetet.

Det er endnu uvist, hvad blokeringen af disse ip-adresser skyldes, ej heller er der oplysninger om, hvor mange falske mails, der er tale om.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Intempus

Senior Python Backend Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension