Underskrifts-indsamling om store bededag ramt af it-sabotage

Fagbevægelsens Hovedorganisation, der tæller 1,3 millioner lønmodtagere, skriver på Twitter, at deres underskriftindsamling, som mere end 200.000 har skrevet under på, tirsdag aften blev ramt af det, de kalder for et "hackerangreb."

Artikel top billede

I går tirsdag igangsatte Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) en underskriftindsamling, der skal vise befolkningens utilfredshed med regeringens forslag om at fjerne store bededag som fridag.

Flere hundrede tusinder danskere havde været inde at skrive under i forbindelse med indsamlingen, men på et tidspunkt efter 20:30 tirsdag aften, blev underskriftindsamlingen på bevarstorebededag.dk ramt af et cyberangreb.

Det skriver FH på Twitter.

I tweetet lyder det, at underskriftindsamlingen er blevet "angrebet af hackere".

Samtidig oplyser FH, at de håndterer det, de betegner som et "hackerangreb" og i øvrigt tager sagen meget alvorligt.

Angrebet har betydet, at FH har fjernet den løbende tæller, der registrerer antallet af underskrivere, og nu lyder det i stedet på hjemmesiden, at "mere end 220.000 danskere har skrevet under."

I et andet tweet oplyser FH, at man fortsætter indsamlingen af underskrifter. Mens indsamlingen pågår, arbejder man på at blokere nogle ip-adresser og forsøger at rydde ud i falske emails, lyder det i tweetet.

Det er endnu uvist, hvad blokeringen af disse ip-adresser skyldes, ej heller er der oplysninger om, hvor mange falske mails, der er tale om.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv applikationsspecialist hos PET og gør en forskel med IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

BI-koordinator / IT & administrativ support

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Senior Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S