Underskrifts-indsamling om store bededag ramt af it-sabotage

Fagbevægelsens Hovedorganisation, der tæller 1,3 millioner lønmodtagere, skriver på Twitter, at deres underskriftindsamling, som mere end 200.000 har skrevet under på, tirsdag aften blev ramt af det, de kalder for et "hackerangreb."

Artikel top billede

I går tirsdag igangsatte Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) en underskriftindsamling, der skal vise befolkningens utilfredshed med regeringens forslag om at fjerne store bededag som fridag.

Flere hundrede tusinder danskere havde været inde at skrive under i forbindelse med indsamlingen, men på et tidspunkt efter 20:30 tirsdag aften, blev underskriftindsamlingen på bevarstorebededag.dk ramt af et cyberangreb.

Det skriver FH på Twitter.

I tweetet lyder det, at underskriftindsamlingen er blevet "angrebet af hackere".

Samtidig oplyser FH, at de håndterer det, de betegner som et "hackerangreb" og i øvrigt tager sagen meget alvorligt.

Angrebet har betydet, at FH har fjernet den løbende tæller, der registrerer antallet af underskrivere, og nu lyder det i stedet på hjemmesiden, at "mere end 220.000 danskere har skrevet under."

I et andet tweet oplyser FH, at man fortsætter indsamlingen af underskrifter. Mens indsamlingen pågår, arbejder man på at blokere nogle ip-adresser og forsøger at rydde ud i falske emails, lyder det i tweetet.

Det er endnu uvist, hvad blokeringen af disse ip-adresser skyldes, ej heller er der oplysninger om, hvor mange falske mails, der er tale om.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration