Underskrifts-indsamling om store bededag ramt af it-sabotage

Fagbevægelsens Hovedorganisation, der tæller 1,3 millioner lønmodtagere, skriver på Twitter, at deres underskriftindsamling, som mere end 200.000 har skrevet under på, tirsdag aften blev ramt af det, de kalder for et "hackerangreb."

Artikel top billede

I går tirsdag igangsatte Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) en underskriftindsamling, der skal vise befolkningens utilfredshed med regeringens forslag om at fjerne store bededag som fridag.

Flere hundrede tusinder danskere havde været inde at skrive under i forbindelse med indsamlingen, men på et tidspunkt efter 20:30 tirsdag aften, blev underskriftindsamlingen på bevarstorebededag.dk ramt af et cyberangreb.

Det skriver FH på Twitter.

I tweetet lyder det, at underskriftindsamlingen er blevet "angrebet af hackere".

Samtidig oplyser FH, at de håndterer det, de betegner som et "hackerangreb" og i øvrigt tager sagen meget alvorligt.

Angrebet har betydet, at FH har fjernet den løbende tæller, der registrerer antallet af underskrivere, og nu lyder det i stedet på hjemmesiden, at "mere end 220.000 danskere har skrevet under."

I et andet tweet oplyser FH, at man fortsætter indsamlingen af underskrifter. Mens indsamlingen pågår, arbejder man på at blokere nogle ip-adresser og forsøger at rydde ud i falske emails, lyder det i tweetet.

Det er endnu uvist, hvad blokeringen af disse ip-adresser skyldes, ej heller er der oplysninger om, hvor mange falske mails, der er tale om.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse