Alphabet i største fyringsrunde nogensinde: Opsiger 12.000 medarbejdere

Alphabet - der ejer Google - fyrer 12.000 medarbejdere i den største fyringsrunde i selskabets historie. Fyringerne kommer til at ramme afdelinger over hele verden.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Google-koncernen Alphabet gennemfører sin største fyringsrunde nogensinde.

Selakabet vil inden for den kommende reducere den samlede medarbejderstab med seks procent.

Det svarer til 12.000 stillinger, som den store organisation fjerner fra jordens overflade.

Fyringerne kommer til at ramme bredt verden over i de lande, hvor Google og Alphabet er tilstede.

Google har herhjemme omkring 150 medarbejdere.

Overføres målet om at reducere med seks procent lige over, svarer det til, at Google i Danmark skal af med ni stillinger.

Topchef Sundar Pichai meddeler ifølge Reuters til selskabets medarbejdere, at Alphabet har udbygget medarbejderstaben meget hurtigt i de senere år.

Her har der været en ‘anden økonomisk virkelighed end den, som vi ser ind i dag,” lyder det fra topchefen.

“Jeg tager det fulde ansvar for de beslutninger, der har ført os hertil,” skriver han.

Fyringerne kommer til at ramme blandt andet rekruttering, stabsfunktioner samt produkt- og udviklingsafdelinger.

Ifølge Reuters har selskabet allerede i vid udstrækning givet de berørte medarbejdere besked.

Det er kun et par dage siden, at også Microsoft satte gang i en stor fyringsrunde, som har det mål, at selskabets samlede globale medarbejderstab skal være reduceret med næsten fem procent ved udgangen af marts.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS