Her er den første kinesiske elbil skræddersyet til Europa: En NIO stationcar

NIO ET5 med den nye formgivning kan få debut allerede en gang i midten af året i juni eller juli.

Artikel top billede

(Foto: NIO PR)

Det kinesiske bilmærke NIO satser på at tækkes de europæiske bilkøbere ses tydeligt i selskabets nyligt annoncerede planer om at kreere en eldreven stationcar til de europæiske marked.

Bilen, som tager udgangspunkt i den kommende ET5 sedan fra mærket, bliver af ’shooting brake’ typen, med fire døre og en faldende taglinje, givetvist til at sikre bedre aerodynamik.

NIO chef og medstifter Qin Lihong oplyser ved et event at bilen er skræddersyet til det europæiske marked, hvor stationcar-formen er meget populær.

”Sedan-alternativer er et niche-marked i Kina, men det forholder sig omvendt i Europa, Vi ser ikke mange sedaner i Europa,” noterer han ifølge elbilsmediet Cnevpost.

NIO ET5 med den nye formgivning kan få debut allerede en gang i midten af året i juni eller juli, med en debut i Europa før en eventuel kinesisk debut, lyder det.

Den almindelige version af NIO ET5 kan bestilles allerede nu til priser fra 424.000 kroner (med batterileasing) med levering fra april måned. En eventuel stationcar-version kan forventes at ligge omkring eller lidt over samme prisleje.

Det danske udvalg af elektrificerede stationcars er i øjeblikket begrænset til to modeller: MG’s MG5 i den prisvenlige ende, og Porsche Taycan Sport Turismo i den noget dyrere ende af prisskalaen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job