Her er den første kinesiske elbil skræddersyet til Europa: En NIO stationcar

NIO ET5 med den nye formgivning kan få debut allerede en gang i midten af året i juni eller juli.

Artikel top billede

(Foto: NIO PR)

Det kinesiske bilmærke NIO satser på at tækkes de europæiske bilkøbere ses tydeligt i selskabets nyligt annoncerede planer om at kreere en eldreven stationcar til de europæiske marked.

Bilen, som tager udgangspunkt i den kommende ET5 sedan fra mærket, bliver af ’shooting brake’ typen, med fire døre og en faldende taglinje, givetvist til at sikre bedre aerodynamik.

NIO chef og medstifter Qin Lihong oplyser ved et event at bilen er skræddersyet til det europæiske marked, hvor stationcar-formen er meget populær.

”Sedan-alternativer er et niche-marked i Kina, men det forholder sig omvendt i Europa, Vi ser ikke mange sedaner i Europa,” noterer han ifølge elbilsmediet Cnevpost.

NIO ET5 med den nye formgivning kan få debut allerede en gang i midten af året i juni eller juli, med en debut i Europa før en eventuel kinesisk debut, lyder det.

Den almindelige version af NIO ET5 kan bestilles allerede nu til priser fra 424.000 kroner (med batterileasing) med levering fra april måned. En eventuel stationcar-version kan forventes at ligge omkring eller lidt over samme prisleje.

Det danske udvalg af elektrificerede stationcars er i øjeblikket begrænset til to modeller: MG’s MG5 i den prisvenlige ende, og Porsche Taycan Sport Turismo i den noget dyrere ende af prisskalaen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos