To års fængsel til it-ansat hos politiet for hacking af kolleger

En tidligere it-medarbejder hos Østjyllands Politi har fået to års fængsel for at hacke kollegernes telefoner.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

En it-ansat hos Østjyllands Politi er idømt to års fængsel for blandt andet hacking af 140 nu tidligere kolleger. Det skriver TV2 Østjylland.

Manden lykkedes blandt andet med at kopiere kollegernes private billeder på deres telefoner under dække af at skulle undersøge samspil mellem telefoner og politiets it-systemer.

Blandt billederne var også nøgenfotos.

Manden brugte samme fremgangsmåde til at skaffe sig private fotos fra naboer.

Tre måneder af de to års fængsel gøres ubetinget. Desuden skal den 43 årige mand udføre 250 timers samfundstjeneste, og Kriminalforsorgen skal desuden undersøge, om han skal i yderligere sexologisk behandling.

Manden har selv forklaret, at det blev som en besættelse for ham, så han brugte halvdelen af sin arbejdstid på den ulovlige aktivitet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job