Sikkerhedsfirma med speciale i software til politiet hacket: Tophemmelige dokumenter lækket

Sikkerhedsfirmaet Odin Intelligence, som leverer software og services til det amerikanske politi, er selv ramt af et alvorligt angreb, hvor hackere har stjålet store mængder hemmelige data og slette både original og backup.

Artikel top billede

(Foto: CIO US)

En voldsom mængde tophemmelige dokumenter fra de amerikanske politimyndigheder er blevet stjålet og lækket efter en angreb på sikkerhedsselskaber Odin Intelligence, som er specialister i software og servives til de amerikanske politimyndigheder. Det skriver Techchrunch.

Dokumenterne indeholder blandt andet detaljerede oplysninger om taktiske planer i forbindelse med forestående politiaktioner, gerningssted-undersøgelser og mistænkte kriminelle.

De cyberkriminelle bag angrebet kalder sig All Cyber-Cops Are Bastards”.

Gruppen foretog angiveligt angrebet mod Odin Intelligence efter, at selskabets topchef forsikrede, at Odins app kaldet Sweepwizard var fuldstændig sikker, selv om en rapport fra Wired kunne fortælle, at appen var usikker og lækkede data om politi-aktiviteter til nettet.

De kriminelle skal også have offentliggjort Odins AWS-nøgler samt kopieret flere gigabyte data fra Odins systemer for derefter at slette både original-data og backup.

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job