Microsoft lukker og slukker for VR-platform: "Beslutningen har ikke været let"

Microsoft har i forbindelse med fyringsrunden valgt at lukke ned for AltspaceVR Virtual Reality Platform.

Artikel top billede

(Foto: Renato Ramos Puma/Unsplash)

Microsoft skal fyre 10.000 ansatte, og det kommer til at ramme VR-området.

Flere medier har rapporteret, at fyringerne kommer til at ramme tech-gigantens HoloLens-afdeling, og nu står det klart, at Microsoft lukker AltspaceVR Virtual Reality-platformen fra 10. marts.

Microsoft opkøbte platformen tilbage i 2017.

AltspaceVR er en gratis VR-platform, der er tilgængelig på de mest populære VR-headset samt Windows og macOS i 2D-tilstand.

Strategiændringen sker for i højere grad at fokusere på den mere virksomhedsfokuseret Mesh-platform for at satse mere på erhvervslivet i forhold til udvikling af metaverset.

"For at opnå det har vi truffet den svære beslutning om at lukke AltpaceVR-platformen den 10. marts 2023 og flytte vores fokus til at understøtte fordybende oplevelser drevet af Microsoft Mesh," skriver AltspaceAR i en meddelelse, som fortsætter:

"Beslutningen har ikke været let, da dette er en platform, mange er kommet til at elske, og som giver et sted for folk at udforske deres identiteter, udtrykke sig og finde fællesskab."

Ifølge Windows Central har Microsoft også afskediget hele teamet, der arbejdede på Mixed Reality Tool Kit (MRTK).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S