Microsoft lukker og slukker for VR-platform: "Beslutningen har ikke været let"

Microsoft har i forbindelse med fyringsrunden valgt at lukke ned for AltspaceVR Virtual Reality Platform.

Artikel top billede

(Foto: Renato Ramos Puma/Unsplash)

Microsoft skal fyre 10.000 ansatte, og det kommer til at ramme VR-området.

Flere medier har rapporteret, at fyringerne kommer til at ramme tech-gigantens HoloLens-afdeling, og nu står det klart, at Microsoft lukker AltspaceVR Virtual Reality-platformen fra 10. marts.

Microsoft opkøbte platformen tilbage i 2017.

AltspaceVR er en gratis VR-platform, der er tilgængelig på de mest populære VR-headset samt Windows og macOS i 2D-tilstand.

Strategiændringen sker for i højere grad at fokusere på den mere virksomhedsfokuseret Mesh-platform for at satse mere på erhvervslivet i forhold til udvikling af metaverset.

"For at opnå det har vi truffet den svære beslutning om at lukke AltpaceVR-platformen den 10. marts 2023 og flytte vores fokus til at understøtte fordybende oplevelser drevet af Microsoft Mesh," skriver AltspaceAR i en meddelelse, som fortsætter:

"Beslutningen har ikke været let, da dette er en platform, mange er kommet til at elske, og som giver et sted for folk at udforske deres identiteter, udtrykke sig og finde fællesskab."

Ifølge Windows Central har Microsoft også afskediget hele teamet, der arbejdede på Mixed Reality Tool Kit (MRTK).

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S