Microsoft lukker og slukker for VR-platform: "Beslutningen har ikke været let"

Microsoft har i forbindelse med fyringsrunden valgt at lukke ned for AltspaceVR Virtual Reality Platform.

Artikel top billede

(Foto: Renato Ramos Puma/Unsplash)

Microsoft skal fyre 10.000 ansatte, og det kommer til at ramme VR-området.

Flere medier har rapporteret, at fyringerne kommer til at ramme tech-gigantens HoloLens-afdeling, og nu står det klart, at Microsoft lukker AltspaceVR Virtual Reality-platformen fra 10. marts.

Microsoft opkøbte platformen tilbage i 2017.

AltspaceVR er en gratis VR-platform, der er tilgængelig på de mest populære VR-headset samt Windows og macOS i 2D-tilstand.

Strategiændringen sker for i højere grad at fokusere på den mere virksomhedsfokuseret Mesh-platform for at satse mere på erhvervslivet i forhold til udvikling af metaverset.

"For at opnå det har vi truffet den svære beslutning om at lukke AltpaceVR-platformen den 10. marts 2023 og flytte vores fokus til at understøtte fordybende oplevelser drevet af Microsoft Mesh," skriver AltspaceAR i en meddelelse, som fortsætter:

"Beslutningen har ikke været let, da dette er en platform, mange er kommet til at elske, og som giver et sted for folk at udforske deres identiteter, udtrykke sig og finde fællesskab."

Ifølge Windows Central har Microsoft også afskediget hele teamet, der arbejdede på Mixed Reality Tool Kit (MRTK).

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job