Microsoft lukker og slukker for VR-platform: "Beslutningen har ikke været let"

Microsoft har i forbindelse med fyringsrunden valgt at lukke ned for AltspaceVR Virtual Reality Platform.

Artikel top billede

(Foto: Renato Ramos Puma/Unsplash)

Microsoft skal fyre 10.000 ansatte, og det kommer til at ramme VR-området.

Flere medier har rapporteret, at fyringerne kommer til at ramme tech-gigantens HoloLens-afdeling, og nu står det klart, at Microsoft lukker AltspaceVR Virtual Reality-platformen fra 10. marts.

Microsoft opkøbte platformen tilbage i 2017.

AltspaceVR er en gratis VR-platform, der er tilgængelig på de mest populære VR-headset samt Windows og macOS i 2D-tilstand.

Strategiændringen sker for i højere grad at fokusere på den mere virksomhedsfokuseret Mesh-platform for at satse mere på erhvervslivet i forhold til udvikling af metaverset.

"For at opnå det har vi truffet den svære beslutning om at lukke AltpaceVR-platformen den 10. marts 2023 og flytte vores fokus til at understøtte fordybende oplevelser drevet af Microsoft Mesh," skriver AltspaceAR i en meddelelse, som fortsætter:

"Beslutningen har ikke været let, da dette er en platform, mange er kommet til at elske, og som giver et sted for folk at udforske deres identiteter, udtrykke sig og finde fællesskab."

Ifølge Windows Central har Microsoft også afskediget hele teamet, der arbejdede på Mixed Reality Tool Kit (MRTK).

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos