Sverige og Island kom ud som vindere af stor NATO-cybersikkerhedsøvelse

Sverige og Island tager førstepladsen ved kæmpe NATO-cybersikkerhedsøvelse på tværs af 33 nationer.

Artikel top billede

(Foto: Ola Berglind, Försvarsmakten)

Den årlige NATO-fælles cybersikkerhedsøvelse Locked Shields 2023 er netop afsluttet i dag, og det blev Sverige og Island, der kom ud som sejrherrer af øvelsen, der inkluderer 33 nationer fordelt på 24 forskellige hold.

Det var ikke bare første gang Island vand, men også første gang de overhovedet var med. De islandske cybersikkerhedstalenter deltog i øvelsen på et svensk hold.

Locked Shields er verdens største cybersikkerhedsøvelse og ud af de deltagende lande var altså både NATO-medlemmer og partnerlande, herunder Sverige.

Formålet med Locked Shields 2023 var at træne deltagere fra den finansielle og elektroniske kommunikationssektor til individuelt forsvar og i samarbejde med andre nationer at håndtere en større realistisk cybersikkerhedsbegivenhed.

Om dagens sejer siger Sveriges civilforsvarsminister Carl-Oskar Bohlin i en officiel meddelelse fra den svenske regering:

"Jeg er meget stolt af de svenske deltagere. Cybersikkerhed er en vigtig del af Sveriges totalforsvar. Det viser tydeligt, hvordan Sverige på endnu et område har meget at bidrage med til NATO's forsvarsalliance som medlem."

De svenske deltagere spillede under ledelse af det svenske forsvar, og det samlede svensk-islandske hold, som talte omkring 100 personer, bestod af både civile og militære repræsentanter til at praktisere totalforsvarssamarbejdet.

Også danske deltagere var en del af de vindende hold.

I øvelsen blev deltagerne udfordret til at håndtere en række forskellige angreb under tidspres. Selve opgaven er konstrueret af NATO Cooperative Cyber ​​​​Defense Center of Excellence (CCDCOE) i Tallinn i Estland.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Eldorado A/S

IT-supporter

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S