Sverige og Island kom ud som vindere af stor NATO-cybersikkerhedsøvelse

Sverige og Island tager førstepladsen ved kæmpe NATO-cybersikkerhedsøvelse på tværs af 33 nationer.

Artikel top billede

(Foto: Ola Berglind, Försvarsmakten)

Den årlige NATO-fælles cybersikkerhedsøvelse Locked Shields 2023 er netop afsluttet i dag, og det blev Sverige og Island, der kom ud som sejrherrer af øvelsen, der inkluderer 33 nationer fordelt på 24 forskellige hold.

Det var ikke bare første gang Island vand, men også første gang de overhovedet var med. De islandske cybersikkerhedstalenter deltog i øvelsen på et svensk hold.

Locked Shields er verdens største cybersikkerhedsøvelse og ud af de deltagende lande var altså både NATO-medlemmer og partnerlande, herunder Sverige.

Formålet med Locked Shields 2023 var at træne deltagere fra den finansielle og elektroniske kommunikationssektor til individuelt forsvar og i samarbejde med andre nationer at håndtere en større realistisk cybersikkerhedsbegivenhed.

Om dagens sejer siger Sveriges civilforsvarsminister Carl-Oskar Bohlin i en officiel meddelelse fra den svenske regering:

"Jeg er meget stolt af de svenske deltagere. Cybersikkerhed er en vigtig del af Sveriges totalforsvar. Det viser tydeligt, hvordan Sverige på endnu et område har meget at bidrage med til NATO's forsvarsalliance som medlem."

De svenske deltagere spillede under ledelse af det svenske forsvar, og det samlede svensk-islandske hold, som talte omkring 100 personer, bestod af både civile og militære repræsentanter til at praktisere totalforsvarssamarbejdet.

Også danske deltagere var en del af de vindende hold.

I øvelsen blev deltagerne udfordret til at håndtere en række forskellige angreb under tidspres. Selve opgaven er konstrueret af NATO Cooperative Cyber ​​​​Defense Center of Excellence (CCDCOE) i Tallinn i Estland.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS