Sverige og Island kom ud som vindere af stor NATO-cybersikkerhedsøvelse

Sverige og Island tager førstepladsen ved kæmpe NATO-cybersikkerhedsøvelse på tværs af 33 nationer.

Artikel top billede

(Foto: Ola Berglind, Försvarsmakten)

Den årlige NATO-fælles cybersikkerhedsøvelse Locked Shields 2023 er netop afsluttet i dag, og det blev Sverige og Island, der kom ud som sejrherrer af øvelsen, der inkluderer 33 nationer fordelt på 24 forskellige hold.

Det var ikke bare første gang Island vand, men også første gang de overhovedet var med. De islandske cybersikkerhedstalenter deltog i øvelsen på et svensk hold.

Locked Shields er verdens største cybersikkerhedsøvelse og ud af de deltagende lande var altså både NATO-medlemmer og partnerlande, herunder Sverige.

Formålet med Locked Shields 2023 var at træne deltagere fra den finansielle og elektroniske kommunikationssektor til individuelt forsvar og i samarbejde med andre nationer at håndtere en større realistisk cybersikkerhedsbegivenhed.

Om dagens sejer siger Sveriges civilforsvarsminister Carl-Oskar Bohlin i en officiel meddelelse fra den svenske regering:

"Jeg er meget stolt af de svenske deltagere. Cybersikkerhed er en vigtig del af Sveriges totalforsvar. Det viser tydeligt, hvordan Sverige på endnu et område har meget at bidrage med til NATO's forsvarsalliance som medlem."

De svenske deltagere spillede under ledelse af det svenske forsvar, og det samlede svensk-islandske hold, som talte omkring 100 personer, bestod af både civile og militære repræsentanter til at praktisere totalforsvarssamarbejdet.

Også danske deltagere var en del af de vindende hold.

I øvelsen blev deltagerne udfordret til at håndtere en række forskellige angreb under tidspres. Selve opgaven er konstrueret af NATO Cooperative Cyber ​​​​Defense Center of Excellence (CCDCOE) i Tallinn i Estland.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos