Sverige og Island kom ud som vindere af stor NATO-cybersikkerhedsøvelse

Sverige og Island tager førstepladsen ved kæmpe NATO-cybersikkerhedsøvelse på tværs af 33 nationer.

Artikel top billede

(Foto: Ola Berglind, Försvarsmakten)

Den årlige NATO-fælles cybersikkerhedsøvelse Locked Shields 2023 er netop afsluttet i dag, og det blev Sverige og Island, der kom ud som sejrherrer af øvelsen, der inkluderer 33 nationer fordelt på 24 forskellige hold.

Det var ikke bare første gang Island vand, men også første gang de overhovedet var med. De islandske cybersikkerhedstalenter deltog i øvelsen på et svensk hold.

Locked Shields er verdens største cybersikkerhedsøvelse og ud af de deltagende lande var altså både NATO-medlemmer og partnerlande, herunder Sverige.

Formålet med Locked Shields 2023 var at træne deltagere fra den finansielle og elektroniske kommunikationssektor til individuelt forsvar og i samarbejde med andre nationer at håndtere en større realistisk cybersikkerhedsbegivenhed.

Om dagens sejer siger Sveriges civilforsvarsminister Carl-Oskar Bohlin i en officiel meddelelse fra den svenske regering:

"Jeg er meget stolt af de svenske deltagere. Cybersikkerhed er en vigtig del af Sveriges totalforsvar. Det viser tydeligt, hvordan Sverige på endnu et område har meget at bidrage med til NATO's forsvarsalliance som medlem."

De svenske deltagere spillede under ledelse af det svenske forsvar, og det samlede svensk-islandske hold, som talte omkring 100 personer, bestod af både civile og militære repræsentanter til at praktisere totalforsvarssamarbejdet.

Også danske deltagere var en del af de vindende hold.

I øvelsen blev deltagerne udfordret til at håndtere en række forskellige angreb under tidspres. Selve opgaven er konstrueret af NATO Cooperative Cyber ​​​​Defense Center of Excellence (CCDCOE) i Tallinn i Estland.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S