Sverige og Island kom ud som vindere af stor NATO-cybersikkerhedsøvelse

Sverige og Island tager førstepladsen ved kæmpe NATO-cybersikkerhedsøvelse på tværs af 33 nationer.

Artikel top billede

(Foto: Ola Berglind, Försvarsmakten)

Den årlige NATO-fælles cybersikkerhedsøvelse Locked Shields 2023 er netop afsluttet i dag, og det blev Sverige og Island, der kom ud som sejrherrer af øvelsen, der inkluderer 33 nationer fordelt på 24 forskellige hold.

Det var ikke bare første gang Island vand, men også første gang de overhovedet var med. De islandske cybersikkerhedstalenter deltog i øvelsen på et svensk hold.

Locked Shields er verdens største cybersikkerhedsøvelse og ud af de deltagende lande var altså både NATO-medlemmer og partnerlande, herunder Sverige.

Formålet med Locked Shields 2023 var at træne deltagere fra den finansielle og elektroniske kommunikationssektor til individuelt forsvar og i samarbejde med andre nationer at håndtere en større realistisk cybersikkerhedsbegivenhed.

Om dagens sejer siger Sveriges civilforsvarsminister Carl-Oskar Bohlin i en officiel meddelelse fra den svenske regering:

"Jeg er meget stolt af de svenske deltagere. Cybersikkerhed er en vigtig del af Sveriges totalforsvar. Det viser tydeligt, hvordan Sverige på endnu et område har meget at bidrage med til NATO's forsvarsalliance som medlem."

De svenske deltagere spillede under ledelse af det svenske forsvar, og det samlede svensk-islandske hold, som talte omkring 100 personer, bestod af både civile og militære repræsentanter til at praktisere totalforsvarssamarbejdet.

Også danske deltagere var en del af de vindende hold.

I øvelsen blev deltagerne udfordret til at håndtere en række forskellige angreb under tidspres. Selve opgaven er konstrueret af NATO Cooperative Cyber ​​​​Defense Center of Excellence (CCDCOE) i Tallinn i Estland.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS