Hvad mener CFCS, når de siger, at truslen er "meget høj"? Og hvad skal du bruge det til? Forstå centerets trusselsvurderinger på fire minutter

Center for cybersikkerhed udgiver hvert år nye trusselsrapporter. Men hvad kan du egentligt bruge dem til, i din egen risikovurdering? Det svarer chef for Center for Cybersikkerhed på her.

Artikel top billede

(Foto: Ditte Vinterberg Weng)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • De hvordan CFCS's trusselsrapporter kan bruges i din virksomhed.
  • Se de seks spørgsmål man skal spørge sig selv, når man laver en risikovurdering.
759
4 min
Sommeren 2022 udgav Center for Cybersikkerhed (CFCS), der ligger under Forsvarets Efterretningstjeneste, i en række trusselvurderinger deres niveau for den sandsynlige trussel for cyberaktivisme i en række sektorer.

I 10 år har centeret udgivet trusselsrapporter, der gennem en fem-trins-skala, som går fra "INGEN" til "MEGET HØJ", har opdateret danske virksomheder, organisationer og interesserede borgere i cybertruslen mod Danmark lige nu.

Men hvad betyder de fem niveauer, og hvad kan man bruge denne rapport til, når man i en it-afdeling skal udrbejde en risikovurdering?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg