Endnu en række DDoS-angreb har ramt danske mål – hvad sker der? Her er hele overblikket

Endnu engang trækker DDoS-angreb overskrifter i mediebilledet. Forsvarsministeriet og Nationalbanken er ramt. Men hvad der det, der er i gang lige nu? Og hvad betyder det for Danmark og for dig?

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her, hvilke forskellige funktioner et DDoS-angreb kan have.
  • Find ud af, hvorfor Danmark er (meget) mere under angreb lige nu end andre nordiske lande.
751
3:45 min
Søndag, 29. januar, vidnede overskrifterne i de danske medier endnu engang om overbelastningsangreb rettet mod et dansk mål.

Endnu et angreb mod Nationalbanken, og endnu et angreb mod Forsvarsministeriets officielle hjemmeside indtraf, lagde websteder ned og drev så over igen, uden at have udrettet større skade end nedetiden og den obligatoriske mediedækning.

Alle der kan huske mere end tre uger tilbage har muligvis oplevet et deja-vu, da omtrent samme overskrifter har tegnet sig over de sidste måneder.

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job