Efter flere DDoS-angreb på danske mål: Center for Cybersikkerhed hæver endnu engang trusselsniveauet på cyberaktivisme

Først gik det fra "lav" til "middel". Nu er cybertruslen mod Danmark fra aktivister oppe på "høj".

Artikel top billede

I maj og juni 2022 hævede Forsvarets Efterretningstjenestes digitale ben, Center for Cybersikkerhed, trusselsniveauet på det område, der hedder cyberaktivisme.

Dengang gik truslen fra cyberaktivisme fra trin to ud af fem til trin tre. Nu får dette område endnu et nøk op, og lander på det fjerde trin, der hedder "høj".

Det sker efter flere store overbelastningsangreb de seneste måneder har ramt danske mål.

Senest er det blandt andet gået ud over Finansministeriet, Forsvarsministeriet, Nationalbanken og en række andre økonomiske institutioner i form af banker.

"Trusselsniveauet hæves på baggrund af høj aktivitet blandt pro-russiske cyberaktivister, der udfører mange angreb mod mål inden for en bred vifte af NATO-lande. Angrebene sker som følge af de fortsat øgede spændinger mellem Rusland og Vesten," lyder på Center for Cybersikkerheds hjemmeside.

"Vi har gennem et stykke tid set flere DDoS-angreb mod blandt andet Forsvarsministeriets hjemmesider og mod flere banker. Den type angreb forventer vi at se flere af," siger centerets chef Thomas Flarup.

"Det skyldes, at hackerne har fået mere ”slagkraft”. Det kan gøre angrebene sværere at imødegå, men det betyder ikke, at de bliver farligere. DDoS-angreb er forstyrrende og tiltrækker opmærksomhed, men de har ikke varig eller ødelæggende effekt på systemerne."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S