Efter flere DDoS-angreb på danske mål: Center for Cybersikkerhed hæver endnu engang trusselsniveauet på cyberaktivisme

Først gik det fra "lav" til "middel". Nu er cybertruslen mod Danmark fra aktivister oppe på "høj".

Artikel top billede

I maj og juni 2022 hævede Forsvarets Efterretningstjenestes digitale ben, Center for Cybersikkerhed, trusselsniveauet på det område, der hedder cyberaktivisme.

Dengang gik truslen fra cyberaktivisme fra trin to ud af fem til trin tre. Nu får dette område endnu et nøk op, og lander på det fjerde trin, der hedder "høj".

Det sker efter flere store overbelastningsangreb de seneste måneder har ramt danske mål.

Senest er det blandt andet gået ud over Finansministeriet, Forsvarsministeriet, Nationalbanken og en række andre økonomiske institutioner i form af banker.

"Trusselsniveauet hæves på baggrund af høj aktivitet blandt pro-russiske cyberaktivister, der udfører mange angreb mod mål inden for en bred vifte af NATO-lande. Angrebene sker som følge af de fortsat øgede spændinger mellem Rusland og Vesten," lyder på Center for Cybersikkerheds hjemmeside.

"Vi har gennem et stykke tid set flere DDoS-angreb mod blandt andet Forsvarsministeriets hjemmesider og mod flere banker. Den type angreb forventer vi at se flere af," siger centerets chef Thomas Flarup.

"Det skyldes, at hackerne har fået mere ”slagkraft”. Det kan gøre angrebene sværere at imødegå, men det betyder ikke, at de bliver farligere. DDoS-angreb er forstyrrende og tiltrækker opmærksomhed, men de har ikke varig eller ødelæggende effekt på systemerne."

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice